Akcenta top

Ranní zprávy 5.2.2014

Ranní zprávy 5.2.2014

Klíčové události


• Eurozóna: Index cen výrobců v prosinci rostl meziměsíčně o 0,2 %, meziročně byl zaznamenán pokles o 0,8 %. Německá kancléřka Angela Merkelová odmítla stanovit časový rámec pro vstup Turecka do EU, na členství země v EU má nadále skeptický názor.
• USA:  Podnikové objednávky v prosinci klesly v meziměsíčním srovnání o 1,5 %. ISM index aktivity se v lednu zvýšil na 64,4 bodů z 63,8 bodů v prosinci.


Vývoj na devizovém trhu


• CZK/EUR: Vývoj koruny vůči euru byl včera rozkolísaný. Během dopoledne se kurz dotkl svého denního maxima na úrovni 27,58 CZK/EUR a posléze obrátil trend, který nasměroval domácí měnu vstříc silnějším hodnotám. Po 14. hodině došlo ke skokovému posílení koruny k hladině 27,47 CZK/EUR, ta však o své zisky do závěru obchodní seance přišla. Kolem 17. hodiny se kurz kotoval na úrovni 27,56 CZK/EUR. Tento týden bude zveřejněno hned několik statistik z domácí ekonomiky. Dnes je naplánován výsledek maloobchodních tržeb, ve čtvrtek budou následovat: zahraniční obchod, stavebnictví a průmysl. Je nepravděpodobné, že by výsledky těchto dat měly na trh zásadní vliv.
• CZK/USD & CZK/PLN: Domácí měna na páru s americkým dolarem čelila výkyvům na obě strany. Ráno koruna oslabila, vzápětí však obrátila trend a po poledni kurz zamířil k hladině 20,31 CZK/USD. Během pozdního odpoledne došlo ke korekci kurzu a domácí měna své zisky umazala a ukončila na úrovni 20,40 CZK/USD. Nepříznivý vývoj doprovázel korunu i vůči zlotému, kdy se obchodování v ranních hodinách přesunulo nad hranici 6,50 CZK/PLN a do pozdního odpoledne se kurz zvýšil k hladině 6,53 CZK/PLN.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Zbytku středoevropského regionu se dařilo. Forint posílil ze svých nejslabších úrovní od ledna 2012 a uzavřel na hladině 309,2 HUF/EUR. Obdobně prolomil oslabující trend i zlotý, který se kolem 17. hodiny pohyboval na 4,216 PLN/EUR.
• USD/EUR: Eurodolar se v průběhu včerejší obchodní seance obešel bez významnějších výkyvů, mírně rozkolísané pohyby kurzu se odehrály pouze v ranních hodinách. V závěru odpoledne se dolar se vůči společné evropské měně kotoval na hranici 1,351 USD/EUR. Nízkou volatilitu eurodolaru lze zdůvodnit očekáváním na čtvrteční zasedání ECB.


Očekávaná data a události


• ČR: Maloobchodní tržby (prosinec)
• Německo: Index PMI (leden)
• Eurozóna: Index PMI (leden)
• USA: ADP Národní report o zaměstnanosti (leden), ISM - Sektor služeb (leden), Projevy členů Fedu
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností