Akcenta top

Ranní zprávy 4.2.2015

Ranní zprávy 4.2.2015

Klíčové události

 • ČR: Obecná míra nezaměstnanosti ve 4. čtvrtletí r. 2014 poklesla na 5,8 %.
 • Eurozóna: Ceny v průmyslu v prosinci poklesly o 1,0 % m/m a o 2,7 % r/r.
 • USA: Tovární objednávky v prosinci poklesly o 3,4 % m/m. Index ISM z okolí New Yorku poklesl na 44,5 bodu z prosincových 70,8 bodu.

Vývoj na devizovém trhu

 • CZK/EUR: Na měnovém páru koruny s eurem se v úterý obchodovalo především v pásmu 27,70 – 27,80 CZK/EUR. Včera zveřejněná míra nezaměstnanosti do kurzu koruny nepromluvila. Dnes bude zveřejněna statistika maloobchodních tržeb za loňský prosinec.
 • CZK/USD & CZK/PLN: Díky vývoji na eurodolaru koruna včera vůči americké měně posílila až na odpoledních 24,20 CZK/USD. Vůči polskému zlotému se koruna posunula na nejslabší úrovně od loňského srpna, den však zavírala na úrovni 6,65 CZK/PLN.
 • HUF/EUR & PLN/EUR: Obě dvě zbylé středoevropské měny včera k euru posilovaly. Maďarský forint na letošní maximum na úroveň 308 HUF/EUR a polský zlotý rovněž na letošní maximum, 4,16 PLN/EUR. Dnes se dozvíme, zda polská centrální banka sníží na zasedání úrokové sazby. Vzhledem k malé pravděpodobnosti poklesu sazeb však výraznější dopad na kurz zlotého neočekávám.
 • USD/EUR: V posledních měsících nebývalo zvykem, že by euro k americkému dolaru výrazněji posílilo. Naopak zisky si v posledních měsících včetně letošního ledna připisoval téměř výhradně americký dolar. Včerejší den tak byl z tohoto pohledu pro společnou evropskou měnu netradiční. Euro se nejprve dopoledne odpoutalo od hladiny 1,13 USD/EUR a odpoledne zamířilo nad úroveň 1,14 USD/EUR. Impulsem pro posílení eura bylo primárně Řecko, respektive jeho návrh na navázání dluhopisů na hospodářský růst země. Během odpoledne však vůbec nepřesvědčila data z USA, když poklesly jak tovární objednávky, tak i index výrobní aktivity ISM z okolí New Yorku. Regionální indexy sice většinou nepoutají příliš pozornosti, avšak v tomto případě je lednový pokles hodnoty indexu na šestileté minimum z prosincového čtyřletého maxima, tedy během jednoho měsíce, minimálně zajímavý. Horší data z USA totiž mohou znamenat, že předpokládané zvýšení úrokových sazeb v polovině letošního roku bude americkou centrální bankou posunuto. A pozdější termín zvýšení sazeb se může skrz tržní očekávání promítnout do mírného oslabení dolaru. Když si navíc uvědomíme, že od poloviny loňského prosince dolar k euru téměř nepřetržitě posiluje, je otázka alespoň nějaké korekce stále více ve hře. Jednoznačný pohyb eura směrem dolů se tak může zaseknout a vývoj na hlavním měnovém páru v únoru přejít do dočasného bočního trendu.

Očekávaná data a události

 • ČR: Maloobchodní tržby (prosinec)
 • Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI – kompozitní (leden), Maloobchodní tržby (prosinec)
 • Polsko: Zasedání tamní centrální banky (NBP)
 • USA: Tvorba pracovních míst v soukromém sektoru ADP (leden), Index ISM – služby (leden)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
46.000
klientů
20
více než
let zkušeností