Akcenta top

Ranní zprávy 5.2.2016

Ranní zprávy 5.2.2016
CZ2016-02-05

Klíčové události

  • ČR: Maloobchodní tržby v prosinci +6,7 % r/r. Česká národní banka (ČNB) ponechala úrokové sazby beze změny na úrovni 0,05%. Guvernér M. Singer uvedl, že bankovní rada včera zvažovala negativní úrokové sazby, a že další kroky banky budou záviset na vývoji na trhu. 
  • Eurozóna: EU snížila výhled inflace v eurozóně pro rok 2016 z 1 % na 0,5 %. 
  • USA: Nové žádosti o dávky v nezaměstnanosti uplynulý týden: 285 tisíc. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v prosinci -5 % m/m. Průmyslové objednávky v prosinci -2,9 % m/m. Změna produktivity v nezemědělských sektorech (NFP) ve 4. kvartále -3 % k/k.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Na páru koruna s eurem se nadále nic zajímavého neděje. Obchodování stále probíhá těsně nad hranicí 27 CZK/EUR a v dohledné době se nerýsuje žádná událost, která by měla potenciál tento scénář změnit. Včera se uskutečnilo zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB), která podle očekávání v měnové politice sice žádné důležité změny neučinila, nicméně rozhodla o prodloužení intervenčního režimu minimálně do první poloviny roku 2017.
  • USDCZK & PLNCZK: Vývoj koruny na páru s americkým dolarem se opět odehrával ve vleku toho, co se dělo na hlavních trzích. Dolar dále rozšířil středeční ztráty a během dne se dostal až k úrovni 24,03 CZK/USD. Na konci obchodní seance se kurz kotoval na 24,18 CZK/USD. Vůči zlotému se koruna hýbala jen mírně na obě strany. Uzavřela na hladině 6,124 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Forint měl včera k euru tendenci posilovat a zamířil k hranici 309,4 HUF/EUR. Dostal se tak na nejsilnější hodnoty od začátku prosince. Kvůli korekci o část zisků přišel a ukončil na 309,9 HUF/EUR. Zlotý nezaznamenal výraznější výkyvy. Kolem 17. hodiny se kotoval na 4,412 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Americký dolar na hlavním měnovém páru rozšířil ztráty ze středy. Eurodolar v průběhu odpoledne zamířil nad hranici 1,121 USD/EUR. Na konci evropské obchodní seance se pohyboval na úrovni 1,117 USD/EUR. Dolaru během dne nepomohla ani data ze Spojených států, jejichž výsledky zklamaly. Na trhu se stále promítal sentiment investorů, kteří jsou již nyní velmi skeptičtí k tomu, že by americká centrální banka (Fed) v nadcházejících měsících zvýšila úrokové sazby. Mimo jiné, do podobné situace se včera dostala i další klíčová centrální banka, a to BoE. Vzhledem k jejím obavám z globálních rizik je pravděpodobné, že BoE s utahováním měnové politiky také nebude příliš spěchat.

Očekávaná data a události

  • Maďarsko: Průmyslová produkce (prosinec)
  • Německo: Průmyslové objednávky (prosinec)
  • USA: Míra nezaměstnanosti (leden), Změna zaměstnanosti v soukromém sektoru (leden), Obchodní bilance (prosinec), Spotřebitelské úvěry (prosinec)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností