ČR: Česká národní banka pro letošní rok v nové makroekonomické prognóze očekává přebytek salda vládního sektoru k HDP ve výši 1,6 % a průměrný růst měsíční nominální mzdy o 7,4 % r/r.
Eurozóna: Ceny průmyslových výrobců v prosinci vzrostly o 0,2 % m/m a o 2,2 % r/r.
USA: V lednu bylo v USA vytvořeno 200 tis. nových pracovních mít mimo zemědělský sektor a míra nezaměstnanosti setrvala na 4,1 %. Průmyslové zakázky v prosinci vzrostly o 1,7 % m/m. Spotřebitelská důvěra vyjádřená indexem Michiganské univerzity lednu vzrostla na 95,7 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna si v závěru minulého týdne již další zisky vůči euru nepřispala a obchodování se stabilizovalo kolem hladiny 25,20 CZK/EUR. V souhrnu za celý týden však koruna i s přispěním čtvrtečního zasedání České národní banky (ČNB) posílila na nejsilnější hodnoty za posledních pět let. V pátek ČNB zveřejnila detaily nové makroekonomické prognózy, ve které např. pro letošní rok počítá s růstem spotřebitelské inflace o 2,3 % a růstem HDP o 3,6 %. Nadcházející týden je bohatý na domácí makroekonomické statistiky, když již dnes Český statistický úřad zveřejní výsledek zahraničního obchodu za loňský prosinec a tím pádem i za celý loňský rok.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v pátek oslabila, když spouštěčem korunových ztrát byla lepší data z amerického pracovního trhu. Odpoledne se obchodování přesunulo až k hladině 20,30 CZK/USD. Vůči polskému zlotému si koruna předchozí zisky udržela, když se během dne kurz nacházel lehce nad hladinou 6,05 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint v pátek vystoupal z ranních 309 na odpoledních 310 HUF/EUR. Polský zlotý završil obchodování nad hladinou 4,16 PLN/EUR.
EURUSD: Vývoj na hlavním měnovém páru byl v pátek silně ovlivněn odpoledními daty z amerického trhu práce. Lepší statistiky z USA v podobě vyšší tvorby nových pracovních míst a rychlejšího růstu hodinových výdělků pomohly dolaru k posílení z úrovně 1,25 na téměř 1,24 USD/EUR. Otázkou je, zda tato lepší data budou dostatečným impulsem k tomu, aby dolar dokázal korigovat lednové ztráty i v tomto týdnu. Ten je přitom výrazně slabší na důležitá data oproti týdnu předchozímu.
Očekávaná data a události
ČR: Zahraniční obchod – vývoz, dovoz, obchodní bilance (prosinec)
Eurozóna: Kompozitní index nákupních manažerů PMI (leden), Index investorské důvěry Sentix (únor), Maloobchodní tržby (prosinec)
USA: Index aktivity ISM v sektoru služeb (leden), Kompozitní index nákupních manažerů PMI (leden)