ČR:Obecná míra nezaměstnanosti (ILO) ve věkové skupině 15-64 let ve 4. čtvrtletí poklesla o 0,4 p. b. r/r na 2,1 %.
Eurozóna: Index důvěry investorů Sentix v únoru poklesl na -3,7 z lednových -1,5 bodu. Ceny průmyslových výrobců v prosinci zpomalily na 3,0 % r/r z listopadových 4,0 % r/r.
USA: Průmyslové zakázky v listopadu poklesly o 0,6 % m/m a objednávky zboží dlouhodobé spotřeby vzrostly o 0,7 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se v úvodu nového týdne pohybovala vůči euru několik haléřů nad hladinou 25,70 CZK/EUR a v závěru odpoledne mírně posílila. Tento týden je nabitý statistikami a událostmi z domácí ekonomiky, když vrcholem je bezpochyby čtvrteční zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB). Na úvod týdne byla zveřejněna méně sledovaná statistika v podobě výsledků zaměstnanosti a nezaměstnanosti za 4. čtvrtletí loňského roku. Ukazatele zaměstnanosti bývají trochu neprávem ve srovnání s nezaměstnaností opomíjeny. Přitom to, jaký poměr lidí v produktivním věku pracuje, je pro danou ekonomiku velmi důležitá informace. V případě ČR ve 4. čtvrtletí loňského roku platilo, že míra zaměstnanosti ve věkové skupině 15-64 let byla s 75,4 % vůbec jedna z nejvyšších v EU. V případě míry nezaměstnanosti s 2,1 % se jednalo o vůbec nejnižší hodnotu mezi zeměmi EU. Trh práce navzdory zpomalení domácí ekonomiky zůstává stále velmi silný.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna v pondělí pozvolna oslabovala a ve druhé půlce odpoledne se podívala nad hladinu 22,50 CZK/USD. Vůči polskému zlotému obchodování v úvodu týdne probíhalo kolem hranice 6 CZK/PLN, především pak na horní straně.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru pohyboval především v rozmezí 317,50 – 318 HUF/EUR a polský zlotý pod úrovní 4,29 PLN/EUR, když během dne mírně posílil.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro vůči dolaru na úvod týdne mírně oslabilo a ke konci odpoledne se pohybovalo v okolí hladiny 1,143 USD/EUR. Z pohledu makroekonomických statistik nebylo pondělí příliš zajímavé. Jednou z výjimek byla důvěra investorů v eurozóně publikovaná agenturou Sentix, která v únoru poklesla na nejnižší úroveň za poslední více haj čtyři roky. V Německu je podle indexu Sentix důvěra dokonce nejslabší od srpna 2012. Jedním z klíčových důvodů negativního sentimentu je stále nevyjasněný odchod Velké Británie z EU a na tom se v nejbližších týdnech pravděpodobně nic nezmění.