ČR: Hrubý domácí produkt ve 4. kvartále +0,5 % k/k a +5,2 % r/r. Člen bankovní rady Vojtěch Benda uvedl, že trojí zvýšení úrokových sazeb od loňského srpna bylo prozatím dostatečné. Řekl také, že kurz koruny k euru se vyvíjí podle předpokladů centrální banky a nahromadění nákupních pozic na korunová aktiva v rukou nerezidentů nepředstavuje pro domácí ekonomiku riziko.
Německo:Maloobchodní tržby v lednu -0,7 % m/m a +2,3 % r/r.
Eurozóna:Index cen výrobců v lednu +0,4 % m/m a +1,5 % r/r.
USA:Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan v únoru vzrostla z 95,7 b. na 99,7 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruně se v závěru týdne podařilo posílit a ukončila na 25,38 CZK/EUR. V pátek Český statistický úřad (ČSÚ) mírně vylepšil předběžná čísla o růstu české ekonomiky ve 4. čtvrtletí loňského roku. Konkrétně hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl ve srovnání s 3. čtvrtletím o 0,5 % a meziročně o 5,2 % (původně 5,1 %). V souhrnu za celý loňský rok česká ekonomika vzrostla o 4,5 %. Již na první pohled to jsou velmi dobrá čísla, která v kombinaci s vývojem hospodářství v předchozích letech potvrzují, že se česká ekonomika momentálně nachází ve vrcholné fázi hospodářského cyklu a nad svým potenciálem. Roli hlavního zdroje růstu převzaly ve 4. čtvrtletí investice, a to především investice soukromého sektoru, což je zřejmé z nárůstu investic do strojů a zařízení. Pomalu se však začaly rozjíždět i veřejné investice, což je patrné z růstu položky ostatní budovy a stavby, kde jsou schovány infrastrukturní projekty. Stálým přispívatelem k růstu HDP zůstává spotřeba domácností a kladně i přes nárůst dovozů přispěl zahraniční obchod. Z nabídkové strany, tj. z pohledu odvětví, k růstu HDP opět nejvíce přispěl zpracovatelský průmysl, ale dařilo se většině odvětví od obchodu přes dopravu až po peněžnictví a pojišťovnictví.
USDCZK& PLNCZK: Domácí měně se dařilo i na páru s americkým dolarem a do pozdního odpoledne si připisovala zisky k hladině 20,61 CZK/USD. Zisky nasbírala i vůči zlotému a kolem 17. hodiny se obchodovala u 6,046 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny vůči euru ztrácely. Zlotý v pátek uzavřel na 4,198 PLN/EUR a kurz forintu se přesunul k hranici 314 HUF/EUR.
EURUSD: Minulý týden měl na eurodolaru po většinu času navrch americký dolar, nicméně v druhé polovině týdne euro začalo ztráty postupně umazávat a během pátku veškeré týdenní ztráty umazalo a vrátilo se lehce nad hranici 1,23 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Německo: Index PMI za sektor služeb (únor)
Eurozóna: Index PMI za sektor služeb (únor), Maloobchodní tržby (leden)
USA: Index PMI za sektor služeb (únor), Index ISM za sektor služeb (únor), Projev člena Fedu Evanse