ČR:Veřejný dluh České republiky dosáhl ke konci roku 2017 podílu 34,6 % HDP.
Eurozóna:Míra nezaměstnanosti v únoru na úrovni 8,5 %. Předběžný odhad HICP v únoru +1,4 % r/r.
USA:Žádosti o hypotéku podle MBA v uplynulém týdnu –3,3 % t/t. Změna zaměstnanosti podle ADP v březnu: 241 tisíc. Index PMI ve službách v březnu pokles z 55,9 b. na 54 b. Index ISM v sektoru služeb v březnu poklesl z 59,5 b. na 58,8 b. Průmyslové objednávky v únoru +1,2 % m/m. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v únoru +3 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru krátce po poledni oslabila o 3 haléře k 25,36 CZK/EUR, poté se vrátila k hodnotám z rána, tedy k 25,33 CZK/EUR. Během dne nebyla zveřejněna žádná důležitější makrodata z české ekonomiky a obdobně prázdný bude ekonomický kalendář i dnes. Aktualizované statistiky z české ekonomiky za únor začnou přicházet až od pátku, přičemž v pátek bude zveřejněn i zápis z posledního (březnového) zasedání bankovní rady České národní banky.
USDCZK & PLNCZK: Na páru s americkým dolarem koruna čelila pohybům na obě strany. V závěru odpoledne se kotovala na 20,59 CZK/USD. Vůči zlotému nejdříve posílila k 6,017 CZK/PLN, poté se vrátila k 6,026 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze středoevropských měn včera předvedl nejhorší výsledek polský zlotý, který v průběhu dne slábl lehce nad hranici 4,21 PLN/EUR, do konce obchodní seance však část zisků umazal a ukončil na 4,202 PLN/EUR. Maďarský forint měl zkraje dne také tendenci slábnout, po 12. hodině ale nabral posilující trend, díky kterému se obchodování posunulo do blízkosti hladiny 311,0 HUF/EUR.
EURUSD: Americký dolar včera slábl v reakci na zprávy ohledně odvetných clech (ve výši až 25 %), které Čína plánuje uvalit na některé americké výrobky (zhruba 128 typů výrobků). Dolar se tak v rámci evropských obchodních hodin dostal až k hranici 1,23 USD/EUR, do pozdních odpoledních hodin ale ztráty částečně korigoval. Co se týče nových amerických dat, tak dopadla relativně smíšeně, kdy indexy ISM a PMI za sektor služeb poklesly více než se čekalo, na druhou stranu ale přírůstek zaměstnaných naopak očekávání pozitivně překonal. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby spolu s průmyslovou produkcí dosáhly slušných výsledků v souladu s predikcemi.
Očekávaná data a události
Německo: Průmyslové objednávky (únor), Index PMI ve službách (březen)
Eurozóna: Index PMI ve službách (březen), Maloobchodní tržby (únor), Index cen výrobců (únor)
USA: Obchodní bilance (únor), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden)