Akcenta top

Ranní zprávy 5.4.2019

Ranní zprávy 5.4.2019
CZ2019-04-05 

Klíčové události

  • Německo: Průmyslové objednávky klesly v únoru o 4,2 % m/m.
  • Eurozóna: Zápis ze zasedání ECB přinesl informaci, že centrální bankéři uvažují o dalších podpůrných opatřeních ekonomiky, neboť se obávají příliš zdlouhavého hospodářského oživení v eurozóně.
  • USA: Nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti bylo v tomto týdnu 202 tis.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Kurz koruny vůči euru se během včerejška příliš nezměnil a především se tak pohyboval do strany. Nedá se čemu divit neboť žádná událost, která by měla potenciál pohnout s kurzem koruny během včerejška nepřišla. Koruna si tak nakonec připsala mírné zisky a její kurz se včera okolo páté hodiny pohyboval na hladině 25,68 CZK/EUR. Uvidíme pak, jak budou reagovat korunoví obchodníci na nepříznivou situaci v německém průmyslu, který je pro naši ekonomiku mimořádně důležitý. To, že na tom německý průmysl není dobře, potvrzují totiž nejen předstihové indikátory, ale i klesající průmyslové objednávky, které dle včera zveřejněných dat klesly meziměsíčně o 4,2 %.
  • USDCZK & PLNCZK: Vůči dolaru se pak hodnota koruny také příliš nezměnila a její kurz se tak během včerejšího odpoledne pohybovala okolo úrovně 22,89 CZK/USD. Vůči polskému zlotému se kurz koruny také prakticky nezměnil a obchodoval se okolo páté hodiny odpoledne na hladině 5,99 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Maďarský forint vůči euru během včerejška ani neoslabil ani neposílil a pohyboval se tak na úrovni 320,1 HUF/EUR. Kurz polského zlotého vůči euru pak příliš volatilní nebyl a většinu včerejšího odpoledne se pohyboval okolo hladiny 4,289 PLN/EUR.
  • EURUSD: Eurodolar pak po včerejší technické korekci navázal na klesající trend, kdy během včerejšího odpoledne vyklesal až na úroveň 1,122 USD/EUR. V této chvíli je pro tento měnový pár důležitá hlavně úroveň 1,12, kterou zatím eurodolar má problém na delší dobu prorazit. Stále ale platí, že v případě pokračujících problémů německého průmyslu, či tvrdého brexitu může dojít k jejímu proražení a cesta k paritě je tak otevřená. Koneckonců i ECB není se současným hospodářským vývojem spokojená. Během zítřka pak bude zajímavé sledovat vývoj eurových měnových párů po zveřejnění výsledků německé průmyslové produkce, kde po dnešních výsledcích průmyslových objednávek reálně hrozí, že recese v německém průmysl bude pokračovat.

Očekávaná data a události

  • ČR: Maloobchodní tržby (únor), Zápis ze zasedání ČNB
  • Německo: Průmyslová produkce (únor)
  • USA: Míra nezaměstnanosti (březen), Změna zaměstnanosti v nezemědělských sektorech (NFP) (březen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností