ČR: Index nákupních manažerů PMI v průmyslu v dubnu vzrostl na úroveň 56,5 bodu z březnových 55,5 bodu. Státní rozpočet na konci dubna vykazoval přebytek ve výši 26,6 mld. korun.
Eurozóna: Index nákupních manažerů v průmyslu PMI byl v dubnu zvýšen na 53,4 bodu z původně odhadovaných 53,3 bodu. Míra nezaměstnanosti v březnu zůstala beze změny na úrovni 11,8 %.
Polsko: Index nákupních manažerů v průmyslu PMI v dubnu poklesl na 52,0 bodu z březnových
USA: V dubnu bylo v americké ekonomice vytvořeno 288 tis. nových pracovních míst mimo zemědělský sektor a míra nezaměstnanosti poklesla na 6,3 %. Podnikové zakázky v březnu vzrostly o 1,1 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
CZK/EUR: Koruna se vůči euru v závěru týdne obchodovala v rozmezí několika haléřů v blízkosti hladiny 27,40 CZK/EUR. To samé platilo i v souhrnu za celý minulý týden. Tento týden bude na domácí ekonomická data výrazně zajímavější, když v úterý budou zveřejněna březnová čísla z maloobchodu a v dalších dnech z průmyslu, zahraničního obchodu či stavebnictví. Ve středu potřetí v tomto roce zasedá bankovní rada České národní banky (ČNB). Dopad statistik a zasedání ČNB do kurzu koruny by měl být minimální a pravděpodobné je tak pokračování obchodování v rozmezí 27,40 – 27,50 CZK/EUR.
CZK/USD & CZK/PLN: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna v pátek krátce oslabila v odpoledních hodinách po zveřejnění silných dat z amerického pracovního trhu. Oslabení koruny však bylo jen dočasné a v závěru dne se koruna nacházel v těsné blízkosti hladiny 19,80 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna v pátek mírně posilovala a obchodování se přiblížilo směrem k hladině 6,50 CZK/PLN.
HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn polský zlotý k euru oslabil a ke konci dne se nacházel v blízkosti hladiny 4,20 PLN/EUR. Ztráty si k euru připsal i maďarský forint.
USD/EUR: Na hlavním měnovém páru se pozornost soustředila na odpolední data z amerického pracovního trhu. Až do až 14:30 SEČ tak pohyby kurzu byly jen minimální. Výrazně vyšší růst nových pracovních míst a pokles míry nezaměstnanosti odstartoval posílení dolaru, který však byl jen krátkodobý. Doplňková data totiž ukázala, že pokles míry nezaměstnanosti byl do značné míry ovlivněn poklesem pracovní participace. Rovněž růst mezd skončil za odhady. Do konce pátku tak dolar zisky odevzdal a ještě mírně oslabil na hladinu 1,387 USD/EUR. Klíčovou statistikou tohoto týdne je čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB).
Očekávaná data a události
Eurozóna: Spotřebitelská důvěra Sentix (květen), Index cen výrobců (březen)
USA: Index nákupních manažerů PMI ve službách a kompozitní (duben)