Klíčové události
- ČR: Český statistický úřad zpřesnil ukazatel výkonnosti domácí ekonomiky za 1. čtvrtletí letošního roku. Hrubý domácí produkt (HDP) poklesl ve srovnání s předchozím čtvrtletím (1Q2013/4Q2012) o 1,1 % a meziročně (1Q2013/1Q2012) o 2,2 %. Za horším výsledkem HDP stál především propad hrubé tvorby kapitálu spojený s razantním poklesem stavu zásob. Naopak mírnější než očekávaný pokles byl zaznamenán u spotřeby domácností. Souhrnně je výsledek za 1. čtvrtletí výrazně horší než se očekávalo. Ve 2. čtvrtletí letošního roku by již mělo dojít k růstu HDP (mezičtvrtletně). Za celý letošní rok však bude propad ekonomiky větší, než se původně očekávalo.
- Eurozóna: Výrobní ceny v dubnu poklesly ve srovnání s předchozím měsícem o 0,6 % a meziročně o 0,2 %.
- USA: Obchodní bilance v dubnu skončila schodkem ve výši 40,3 mld. dolarů. Vývoz meziročně vzrostl o 1,7 % a dovoz klesl o 1,4 %.
Vývoj na devizovém trhu
- Směnný kurz koruny včera negativně ovlivnil údaj o HDP. Na měnovém páru s eurem koruna díky tomu dopoledne oslabila těsně pod hladinu 25,80 CZK/EUR. Během poledne sice část dopoledních ztrát smazala, ale v odpoledních hodinách znovu ztrácela a v závěru dne se již kurz kotoval nad zmíněnou úrovní 25,80. Jaký je výhled na kurz koruny k euru? Ve zbytku tohoto týdnu nelze vyloučit další mírné oslabení české měny a to v souvislosti s ekonomickými daty, které budou zveřejněny. Výhled na celý červen zůstává pro korunu negativní. Horší data z domácí ekonomiky a kumulace protiinflačních rizik by měly českou měnu tlačit ke slabším úrovním, tj. k hranici 26 CZK/EUR a výše.
- Vůči americkému dolaru koruna rovněž oslabila a odpoledne se již obchodovalo v těsné blízkosti úrovně 19,80 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna výrazně oslabila a obchodování se vrátilo nad hladinu 6,10 CZK/PLN. Prudké pohyby na měnovém páru koruny se zlotým budou pravděpodobně pokračovat i ve zbytku týdne a dnes je může umocnit zasedání polské centrální banky (NBP), která bude hlasovat o úrokových sazbách. Očekává se snížení sazeb o 0,25 %.
- Ze středoevropských měn se dařilo polskému zlotému, který k euru posílil až na odpoledních 4,22 PLN/EUR a téměř tak vymazal ztráty z minulého týdne. Maďarský forint sice zkraje dne k euru posiloval, ale odpoledne své zisky odevzdal a zavíral těsně pod hladinou 294 HUF/EUR.
- Na hlavním měnovém páru se obchodovalo v relativně úzkém pásmu 1,305 – 1,31 USD/EUR. Za klidným průběhem obchodování stála jednak absence důležitějších ekonomických dat. Navíc se vyčkává na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB).
Dnešní očekávaná data a události
- ČR: Maloobchodní tržby (duben), Průměrné mzdy (1. čtvrtletí)
- Eurozóna: HDP za 1. čtvrtletí, Maloobchodní tržby (duben), Index nákupních manažerů PMI (květen)
- Polsko: Rozhodnutí o úrokových sazbách (NBP)
- USA: Změna pracovních míst v soukromém sektoru ADP (květen), Průmyslové objednávky (duben), Index ISM ve službách (květen)