ČR: Česká národní banka v nové makroekonomické prognóze očekává ve 3. čtvrtletí průměrný kurz koruny k euru na úrovni 25,40 a ve 4. čtvrtletí na úrovni 25,20 CZK/EUR.
Eurozóna: Ceny průmyslových výrobců v červnu poklesly o 0,6 % m/m a zpomalily na 0,7 % r/r. Maloobchodní tržby v červnu vzrostly o 1,1 % m/m a 2,6 % r/r.
USA: V červenci bylo podle ukazatele NFP vytvořeno 164 tis. nových pracovních míst a míra nezaměstnanosti setrvala na 3,7 %. Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v červenci byla po finální úpravě mírně snížena na 98,4 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru v pátek mírně posilovala z ranních 25,80 k hladině 25,75 CZK/EUR, avšak v samém závěru pátečního odpoledne většinu zisků odevzdala. Česká národní banka (ČNB) v pátek upřesnila, že největším rizikem nově zveřejněné makroekonomické prognózy je hospodářský vývoj v eurozóně. V případě výraznějšího zpomalení HDP v eurozóně by tak byla ČNB ochotna přistoupit ke snížení úrokových sazeb. Co se týká kurzu koruny, tak ČNB i nadále očekává velmi pozvolné posilování koruny vůči euru v letošním i v příštím roce. Nadcházející týden bude bohatý na nová domácí makroekonomická čísla, když zvýšená pozornost by měla být věnována červnové průmyslové produkci a novým zakázkám, a to především v kontextu slabých výsledků podnikatelských nálad (PMI) v ČR i v Německu.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna v pátek pohybovala především těsně nad hladinou 23,20 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým pokračovalo obchodování těsně pod hranicí 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn na závěr týdne maďarský forint posílil na úroveň 327 HUF/EUR a mírné zisky si nakonec po ranním oslabení na 4,315 PLN/EUR připsal i polský zlotý.
EURUSD: Vývoj na hlavním měnovém páru byl v pátek ovlivněn překvapivým zveřejněným informace, že USA zavedou 10% celní sazbu na dovoz čínského zboží do USA. To byl důvod, proč se euro vůči dolaru pohybovalo především v okolí hladiny 1,11 USD/EUR. Odpolední data z amerického pracovního trhu vyzněly neutrálně a na obchodování měly o něco menší dopad, než je u těchto čísel obvyklé. Celkově na trzích v závěru minulého týdne panovala napjatá atmosféra, což bylo možná nejlépe patrné na dluhopisovém trhu, když např. výnosy německých dluhopisů se dostaly na všech splatnostech (od 3 měsíců až po 30 let) do mínusu.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Kompozitní index PMI (červenec) – finální údaj, Index důvěry investorů Sentix (srpen)
USA: Index aktivity ISM v sektoru služeb (červenec), Kompozitní index PMI (červenec) – finální údaj