Akcenta top

Ranní zprávy 5.9.2016

Ranní zprávy 5.9.2016
CZ2016-09-05 

Klíčové události

 • ČR: Hrubý domácí produkt ve 2. kvartále +0,9 % k/k a +2,6 % r/r. 
 • Eurozóna: Index cen výrobců (PPI) v červenci +0,1 % m/m a -2,8 % r/r. 
 • USA: Obchodní bilance v červenci v deficitu 39,47 mld. USD. Míra nezaměstnanosti v srpnu: 4,9 %. Změna zaměstnanosti v nezemědělských sektorech (NFP) v srpnu: 151 tisíc. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v červenci +4,4 % m/m. Průmyslové objednávky v červenci +1,9 % m/m.

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: Na měnovém páru koruna s eurem v závěru týdne nadále panovalo bezvětří a obchodovalo se v minimální vzdálenosti od intervenční hranice 27 CZK/EUR. Ráno byla zveřejněna revize růstu hrubého domácího produktu ve 2. čtvrtletí, která s korunou ale nijak nezahýbala. Na straně poptávky nejvíce přispěl k růstu domácí ekonomiky zahraniční obchod a dále spotřeba domácností a vlády. Naopak investice působily záporně. Z nabídkové strany k růstu i ve 2. čtvrtletí nejvíce přispěl zpracovatelský průmysl (především výroba automobilů), který k tvorbě hrubé přidané hodnoty přidal 1,3 %. Kromě stavebnictví však kladně přispěly všechny sektory ekonomiky jako obchod, veřejné služby, finanční sektor či činnosti v oblasti nemovitostí. Meziroční růst české ekonomiky byl sice s 2,6 % nejslabší od 2. čtvrtletí roku 2014, avšak zachovává si stabilní tempo a to i po výjimečně silných číslech z loňského roku. Žádné překvapení se tak nekonalo, i když vzhledem k pozitivnímu vývoji na pracovním trhu by mohl být růst spotřeby domácností o něco vyšší. 
 • USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru během odpoledne posílila v reakci na dění na hlavních trzích. Vyšplhala se až k hladině 24 CZK/USD, následně ale veškeré zisky umazala a nakonec uzavřela ve ztrátě na 24,20 CZK/USD. Na páru se zlotým došlo k výkyvům na obě strany. V průběhu pozdního odpoledne se koruna pohybovala v červených číslech u 6,20 CZK/PLN.
 • EURHUF & EURPLN: Zlotý vůči euru oslabil k hranici 4,392 PLN/EUR, poté ale tyto ztráty korigoval a ukončil na 4,37 PLN/EUR. Forintu se naopak nejdříve podařilo posílit, aby poté své zisky odevzdal zpět. Kolem 17. hodiny se kotoval na 310 HUF/EUR. 
 • EURUSD: Pro finanční trhy byla v pátek důležitá především čísla z amerického trhu práce. Ta sice výrazněji zaostala za očekáváními, ale nejedná se o podstatnější zklamání. Tamní pracovní trh stále zůstává v poměrně stabilní a silné kondici a podle Fedu se blíží plné zaměstnanosti. Dolar zprvu reagoval na zveřejněné výsledky oslabením k 1,125 USD/EUR, a posléze se přesunul do černých čísel a evropskou seanci završil na 1,116 USD/EUR.

Očekávaná data a události

 • ČR: Maloobchodní tržby (červenec)
 • Slovensko: Maloobchodní tržby (červenec)
 • Maďarsko: Maloobchodní tržby (červenec)
 • Německo: Index PMI ve službách (srpen)
 • Eurozóna: Index PMI ve službách (srpen), Maloobchodní tržby (červenec)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností