Klíčové události
- ČR: Tržby v maloobchodě v červnu poklesly o 1,5 % m/m a o 2,7 % r/r.
- Eurozóna: Index nákupních manažerů ve službách (PMI) za červenec byl revidován na 49,8 bodu z původních 49,6 bodu. Souhrnný index PMI (průmysl a služby) v červenci činil 50,5 bodu. Důvěra mezi investory Sentix v srpnu vzrostla na -4,9 bodu z -12,6 bodu. Maloobchodní tržby poklesly v červnu o 0,5 % m/m a o 0,9 % r/r.
- USA: Index ISM ve službách v červenci výrazně vzrostl na 56,0 bodu z červnových 52,2 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruna na začátku nového týdne mírně oslabila a odevzdala tak část zisků z pátečního odpoledne. Ráno bylo impulsem k oslabení koruny zveřejnění mírně horších červnových tržeb z maloobchodu. Ve zbytku dne se obchodovalo v blízkosti hladiny 25,90 Kč/EUR. Dnes jsou na programu další data z domácí ekonomiky – průmyslová výroba a zahraniční obchod, jejichž výsledky by měly být ovlivněny povodněmi daleko méně, než tomu bylo u maloobchodních tržeb. Výsledky zmíněných statistik se mohou promítnout i do kurzu koruny. Neočekávám však, že by dnes koruna opustila 20haléřové pásmo 25,80 – 26. Klíčovou statistikou bude pro korunu v tomto týdnu až páteční zveřejnění indexu spotřebitelských cen a v příštím týdnu odhad HDP za 2. čtvrtletí letošního roku. Výhled na srpen zůstává neměnný, tj. obchodování koruny k euru v blízkosti hladiny 26 Kč/EUR.
- Koruna ztrácela i k dalším měnám. Na měnovém páru s americkým dolarem se během odpoledne obchodovalo nad hladinou 19,50 Kč/USD. Vůči polskému zlotému se koruna v odpoledních hodinách pohybovala již v těsné blízkosti úrovně 6,15 Kč/PLN.
- Zatímco koruna k euru ztrácela, polský zlotý dokázal ke společné evropské měně posílit a přiblížit se úrovni 4,21 PLN/EUR. Naopak maďarský forint lehce ztrácel směrem k hladině 299 HUF/EUR.
- Na hlavním měnovém páru se obchodovalo pod hladinou 1,33 USD/EUR. Euro během dne k dolaru mírně oslabilo po horších maloobchodních tržbách z eurozóny a naopak překvapivě dobrém indexu ISM z USA. Na dnešní obchodování budou mít vliv data z Německa, respektive statistika průmyslových zakázek. Převážná část dnešních obchodů by se měla držet v pásmu 1,32 – 1,33 USD/EUR.
Dnešní očekávaná data a události
- ČR: Průmyslová výroba, Zahraniční obchod (červen)
- Itálie: Odhad HDP ve 2. čtvrtletí 2013
- Německo: Průmyslové zakázky (červen)
- USA: Obchodní bilance (červen)