Klíčové události
- Eurozóna: peněžní nabídka (měnový agregát M3) v listopadu vzrostla o 1,5 % r/r. Objem poskytnutých bankovních úvěrů podnikům v eurozóně v listopadu poklesl o 3,9 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
- Zatímco v závěru loňského roku koruna po měsíc a půl trvajícím oslabování dokázala malou část předchozích ztrát smazat, tak vstup do nového roku se koruně nevydařil a ta se opětovně dostala pod prodejní tlak. Pokud budeme konkrétní, tak ve čtvrtek zkraje rána se kurz nacházel těsně pod hladinou 27,40 CZK/EUR. Naopak v pátek v podvečer se již koruna pohybovala nad hladinou 27,50 CZK/EUR.
- Proč koruna opětovně oslabuje, když Česká národní banka (ČNB) ohlásila cíl koruny k euru v blízkosti hladiny 27 CZK/EUR? Především proto, že ČNB chápe hladinu 27 jako úroveň, nad kterou chce korunu držet. Na druhé straně nad 27 nechává zatím trhu volnou ruku. Zatímco maximální hodnota koruny je explicitně stanovena (27 CZK/EUR), tak žádná taková minimální hodnota ČNB stanovena není, z čehož vyplývá, že se trh pokouší tuto hodnotu najít. Oslabování koruny by tedy šlo přeložit jako hledání takové úrovně, která by již byla pro ČNB neakceptovatelná, tj. příliš slabá. Do této hry vstupují navíc další faktory, z nichž jedním jsou komentáře bankovní rady ČNB (mohou svými výroky korunu usměrnit) a druhým je spotřebitelská inflace (čím více bude inflace pod prognózou ČNB, tím větší bude tlak na další oslabení koruny a naopak).
- V tomto týdnu bude zveřejněna celá řada statistik z domácí ekonomiky a to ještě z loňského roku. Již dnes se dočkáme výsledku zahraničního obchodu za listopad a ve čtvrtek z průmyslu. Naopak již z prosince bude zveřejněna statistika nezaměstnanosti a jednoznačně nejzajímavějším údajem bude prosincová spotřebitelská inflace (čtvrtek 9/1).
- Koruna v pátek ztrácela vůči americkému dolaru, ke kterému se v závěru odpoledne nacházela nad hladinou 20,20 CZK/USD. Vše nasvědčuje tomu, že koruna bude k dolaru v tomto týdnu dále ztrácet. Ztráty, byť velmi mírné si koruna připsala i na měnovém páru s polským zlotým.
- V pátek se nedařilo ani zbylým středoevropským měnám. K euru oslabil polský zlotý a ještě více maďarský forint.
- Na hlavním měnovém páru euro v pátek pozdě odpoledne oslabilo pod hladinu 1,36 USD/EUR a momentálně se nachází na nejslabších hodnotách za poslední měsíc. O dalším vývoji na tomto měnovém páru může v aktuálním týdnu hodně napovědět čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB) a páteční data z amerického pracovního trhu. Tolik fundamenty. Technická analýza favorizuje další ztráty společné evropské měny.
Očekávaná data a události do konce letošního roku
- ČR: Zahraniční obchod (listopad)
- Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI ze služeb a souhrnný PMI index za průmysl a služby (prosinec), Důvěra investorů Sentix (leden)
- Německo: Index spotřebitelských cen (prosinec)
- USA: Index ISM ve službách (prosinec), Podnikové objednávky (listopad)