Akcenta top

Ranní zprávy 6.10.2014

Ranní zprávy 6.10.2014

Klíčové události


• Eurozóna: Maloobchodní tržby v srpnu +1,2 % m/m a +1,9 % r/r. Index PMI ve službách se v září snížil z 53,1 bodů na 52,4 bodů.
• Německo: Index PMI ve službách se v září zvýšil z 54,9 bodů na 55,7 bodů.
• USA: Obchodní bilance vykázala v srpnu schodek ve výši 40,1 mld. USD. Míra nezaměstnanosti v září na úrovni 5,9 %. Index ISM v sektoru služeb v září klesl z 59,6 bodů na 58,6 bodů.


Vývoj na devizovém trhu 


• CZK/EUR: Koruna dopoledne posílila k hranici 27,44 CZK/EUR, v průběhu dne však své silnější hodnoty korigovala a kolem 17. hodiny se pohybovala na hladině 27,47 CZK/EUR. Nelze očekávat, že by výsledek maloobchodních tržeb, který bude dnes zveřejněn, měl na vývoj na trhu jakýkoliv znatelný vliv. Tento týden bude zveřejněno hned několik dalších klíčových dat z tuzemské ekonomiky. Pozornost upoutá zářiová inflace, která by jako jediná ze zmíněných dat mohla s korunou lehce zahýbat.
• CZK/USD & CZK/PLN: Koruna na páru s americkým dolarem následovala vývoj na hlavním měnovém páru, kde dolar v reakci na čísla z Ameriky skokově posílil. V pozdních odpoledních hodinách se obchodovalo na úrovni 21,95 CZK/USD. Koruna byla vůči zlotému doprovázena posilujícím trendem. V závěru obchodní seance se pohybovala hranici 6,567 CZK/PLN.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých měn středoevropského regionu se nedařilo zlotému, který si v průběhu dne připsal výrazné ztráty a ukončil na hladině 4,189 PLN/EUR. Forint v první polovině dne posílil k úrovni 308,6 HUF/EUR, během odpoledne své zisky umazal a kolem 17. hodiny se kotoval na hladině 309,6 HUF/EUR.
• USD/EUR: Dění na hlavním měnovém páru bylo až do začátku odpoledne relativně klidné. Po 14. hodině byla zveřejněna čísla z americké ekonomiky, na která dolar reagoval posílením k úrovni 1,251 USD/EUR. Ze zveřejněných dat překvapila zejména míra nezaměstnanosti, která v září klesla pod 6 % hranici na 5,9 %. Proč byla reakce trhu tak výrazná? Jednak kvůli očekáváním, že nezaměstnanost zůstane na původních 6,1 %, a jednak sehrál důležitou roli fakt, že 6 % hranice je ze strany Fedu vnímána jakožto klíčová úroveň pro stabilitu na trhu práce. Jinými slovy, tím, že se míra nezaměstnanosti dostala pod 6%, znamená vyšší pravděpodobnost, že Fed již v průběhu několika nadcházejících měsíců začne seriózně zvažovat zvýšení úrokových sazeb.


Očekávaná data a události


• ČR: Maloobchodní tržby (srpen)
• Německo: Průmyslové objednávky (srpen)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností