Akcenta top

Ranní zprávy 6.11.2017

Ranní zprávy 6.11.2017
CZ2017-11-06 

Klíčové události

  • ČR: Obchodní bilance v září v přebytku 20,2 mld. CZK. Viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík uvedl, že vnímá významné inflační tlaky z domácí ekonomiky, ale že je nutné se také dívat na vývoj v zahraničí. Viceguvernér řekl, že bankovní rada vedla na čtvrtečním zasedání diskusi o zvýšení reposazby o 50 bps, ale že nakonec jediným návrhem bylo zvýšení o 25 bps. Tomšík rovněž potvrdil, že prodloužení nákupu aktiv ze strany ECB ovlivnilo rozhodování bankovní rady. 
  • USA: Obchodní bilance v září v deficitu 43,5 mld. USD. Míra nezaměstnanosti v říjnu na úrovni 4,1 %. Změna zaměstnanosti v nezemědělských sektorech – NFP v říjnu: 262 tisíc. Průměrná hodinová mzda v říjnu 0,0 % m/m. Index PMI ve službách v říjnu stagnoval na 55,3 b. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v říjnu +2 % m/m. Průmyslové objednávky v září +1,4 % m/m. Index ISM v sektoru služeb v říjnu vzrostl z 59,8 b. na 60,1 b.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruně se v pátek částečně podařilo korigovat ztráty ze čtvrtka, kdy čelila oslabujícím tlakům v reakci na zasedání bankovní rady ČNB. Zatímco ráno se obchodovalo u hladiny 25,69 CZK/EUR, tak odpoledne se již koruna kotovala u 25,62 CZK/EUR. Náš odhad, že čtvrteční výrazné ztráty koruny budou jen dočasné, se tak zatím pomalu naplňuje. Stále platí, že pro nadcházející týdny nadále počítáme s pozvolným posilováním koruny a na prosincovém zasedání ČNB vidíme prostor k dalšímu zvýšení sazeb, ačkoliv se pravděpodobnost tohoto kroku po minulém čtvrtku trochu snížila. 
  • USDCZK & PLNCZK: Vývoj koruny k americkému dolaru odrážel vývoj na eurodolaru, kde se odehrály pohyby na obě strany. Domácí měna tak zprvu posilovala k 21,96 CZK/USD, v druhé polovině dne se poté pohybovala v červených číslech. Uzavřela na 22,08 CZK/USD. Na páru se zlotým umazala ztráty ze čtvrtka a kolem 17. hodiny se kotovala u hranice 6,04 CZK/PLN. 
  • EURF & EURPLN: Maďarský forint vůči euru během dne posiloval k 310,3 HUF/EUR, odpoledne se pak vrátil k 310,9 HUF/EUR. Zlotý nabíral ztráty a ukončil na 4,245 PLN/EUR. 
  • EURUSD: S eurodolarem na konci týdne slušně zahýbala nová data ze Spojených států. Čísla z trhu práce z celkového pohledu zklamala a krátkodobě posunula kurz k 1,165 USD/EUR. V pozdějších odpoledních hodinách pak přišla další nadílka dat, která naopak očekávání překonala (zejména index nákupních manažerů za sektor služeb) a pomohla dolaru posílit k 1,161 USD/EUR. 

Očekávaná data a události

  • ČR: Maloobchodní tržby (září), Průmyslová produkce (září)
  • Německo: Průmyslové objednávky (září), Index PMI ve službách (říjen)
  • Eurozóna: Index PMI ve službách (říjen), Index cen výrobců (září)
  • USA: Projev člena Fedu - Dudley
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností