Akcenta top

Ranní zprávy 6.12.2013

Ranní zprávy 6.12.2013

Klíčové události

  • ČR: Maloobchodní tržby se v říjnu meziměsíčně snížily o 0,8 %, uvedl statistický úřad. V meziročním srovnání tržby klesly o 0,6 %.
  • Eurozóna: Rada guvernérů ECB se rozhodla ponechat úrokové sazby beze změny na 0,25 %. Rozhodnutí centrální banky je tak v souladu s plánovaným výhledem sazeb na současné nebo nižší úrovni v dlouhodobějším horizontu. Podle vyjádření prezidenta ECB Maria Draghiho byla v radě diskutována i možnost snížení úrokových sazeb na záporné hodnoty a banka je technicky připravena tento nástroj použít. ECB také uvedla novou prognózu růstu ekonomiky eurozóny, kdy pro letošní rok počítá s poklesem o 0,4 %, na druhou stranu pro rok 2014 je výhled pozitivnější a ekonomika by měla růst tempem 1,1 %.
  • USA: Do 30. listopadu se počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti snížil o 23 tisíc na 298 tisíc, uvedlo americké ministerstvo práce. Celkový objem průmyslových objednávek se v říjnu snížil o 4,4 miliard dolarů, neboli o 0,9 % na 486,9 mld. dolarů. V meziročním srovnání se průmyslové objednávky zvýšily o 2,4 % a objednávky zboží dlouhodobé spotřeby vzrostly o 4,8 %. Hrubý domácí produkt rostl ve třetím čtvrtletí mezikvartálně tempem 3,6 %. V meziročním srovnání růst americké ekonomiky zrychlil z 1,6 % na 1,8 %.

Vývoj na devizovém trhu

  • Včerejší vývoj koruny vůči euru nebyl nikterak dramatický, pohyby kurz se stabilizovaly převážně v pásmu 27,39 – 27,46 CZK/EUR. V závěru pozdního odpoledne se koruna pohybovala na úrovni 27,43 CZK/EUR. V průběhu dne byl zveřejněn výsledek maloobchodních tržeb, který však podle očekávání neměl na trh žádný vliv.
  • Na páru s americkým dolarem se odrážela vysoká volatilita na hlavních trzích. V odpoledních hodinách kurz skokově vyskočil k hladině 20,25 CZK/USD, vzápětí však obrátil trend a koruna zamířila vstříc ziskům. Kolem 17. hodiny se kotovala na úrovni 20,09 CZK/USD.
  • Ve středoevropském regionu zlotý zaznamenal významné výkyvy během dne. Odpoledne zlotý posílil k hranici 4,184 PLN/EUR, v závěru obchodní seance své zisky mírně korigoval a ukončil na 4,19 PLN/EUR. Pohyby forintu byly v průběhu dne nevýrazné, uzavíral nepatrně silnější na 301,4 HUF/EUR.
  • Na hlavním měnovém se včera odehrály významné pohyby kurzu. Během odpoledne dolar skokově posílil k hladině 1,354 USD/EUR. Vzápětí však kurz eurodolaru obrátil trend a společná evropská měna zamířila k výrazně silnějším úrovním. Kolem 17. hodiny se kotovala na hranici 1,365 USD/EUR.

Dnešní očekávaná data a události

  • Německo: Průmyslové objednávky (říjen)
  • Maďarsko: Průmyslová produkce (říjen)
  • USA: Míra nezaměstnanosti (listopad), Změna zaměstnanosti v soukromém sektoru (listopad), Spotřebitelská důvěra (prosinec), Projevy členů Fedu
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
42.000
klientů
20
více než
let zkušeností
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies. Více o ochraně osobních údajů a cookies.