Akcenta top

Ranní zprávy 6.12.2013

Ranní zprávy 6.12.2013

Klíčové události

  • ČR: Maloobchodní tržby se v říjnu meziměsíčně snížily o 0,8 %, uvedl statistický úřad. V meziročním srovnání tržby klesly o 0,6 %.
  • Eurozóna: Rada guvernérů ECB se rozhodla ponechat úrokové sazby beze změny na 0,25 %. Rozhodnutí centrální banky je tak v souladu s plánovaným výhledem sazeb na současné nebo nižší úrovni v dlouhodobějším horizontu. Podle vyjádření prezidenta ECB Maria Draghiho byla v radě diskutována i možnost snížení úrokových sazeb na záporné hodnoty a banka je technicky připravena tento nástroj použít. ECB také uvedla novou prognózu růstu ekonomiky eurozóny, kdy pro letošní rok počítá s poklesem o 0,4 %, na druhou stranu pro rok 2014 je výhled pozitivnější a ekonomika by měla růst tempem 1,1 %.
  • USA: Do 30. listopadu se počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti snížil o 23 tisíc na 298 tisíc, uvedlo americké ministerstvo práce. Celkový objem průmyslových objednávek se v říjnu snížil o 4,4 miliard dolarů, neboli o 0,9 % na 486,9 mld. dolarů. V meziročním srovnání se průmyslové objednávky zvýšily o 2,4 % a objednávky zboží dlouhodobé spotřeby vzrostly o 4,8 %. Hrubý domácí produkt rostl ve třetím čtvrtletí mezikvartálně tempem 3,6 %. V meziročním srovnání růst americké ekonomiky zrychlil z 1,6 % na 1,8 %.

Vývoj na devizovém trhu

  • Včerejší vývoj koruny vůči euru nebyl nikterak dramatický, pohyby kurz se stabilizovaly převážně v pásmu 27,39 – 27,46 CZK/EUR. V závěru pozdního odpoledne se koruna pohybovala na úrovni 27,43 CZK/EUR. V průběhu dne byl zveřejněn výsledek maloobchodních tržeb, který však podle očekávání neměl na trh žádný vliv.
  • Na páru s americkým dolarem se odrážela vysoká volatilita na hlavních trzích. V odpoledních hodinách kurz skokově vyskočil k hladině 20,25 CZK/USD, vzápětí však obrátil trend a koruna zamířila vstříc ziskům. Kolem 17. hodiny se kotovala na úrovni 20,09 CZK/USD.
  • Ve středoevropském regionu zlotý zaznamenal významné výkyvy během dne. Odpoledne zlotý posílil k hranici 4,184 PLN/EUR, v závěru obchodní seance své zisky mírně korigoval a ukončil na 4,19 PLN/EUR. Pohyby forintu byly v průběhu dne nevýrazné, uzavíral nepatrně silnější na 301,4 HUF/EUR.
  • Na hlavním měnovém se včera odehrály významné pohyby kurzu. Během odpoledne dolar skokově posílil k hladině 1,354 USD/EUR. Vzápětí však kurz eurodolaru obrátil trend a společná evropská měna zamířila k výrazně silnějším úrovním. Kolem 17. hodiny se kotovala na hranici 1,365 USD/EUR.

Dnešní očekávaná data a události

  • Německo: Průmyslové objednávky (říjen)
  • Maďarsko: Průmyslová produkce (říjen)
  • USA: Míra nezaměstnanosti (listopad), Změna zaměstnanosti v soukromém sektoru (listopad), Spotřebitelská důvěra (prosinec), Projevy členů Fedu
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností