ČR:Průměrná hrubá nominální mzda ve 3. čtvrtletí vzrostla o 4,5 % r/r na 27 220 Kč. Reálně, tj. po očištění o růst spotřebitelských cen, se průměrná mzda zvýšila o 4,0 % r/r.
Eurozóna:Index nákupních manažerů PMI ve službách za listopad revidován mírně dolů na 53,8 bodu a z 54,1 a kompozitní PMI na 53,9 bodu z 54,1. Maloobchodní tržby v říjnu vzrostly o 1,1 % m/m a o 2,4 % r/r.
Německo:Průmyslové objednávky v říjnu silně vzrostly o 4,9 % m/m a o 6,3 % r/r.
USA:Index ISM v sektoru služeb v listopadu výrazně vzrostl na 57,2 bodu z říjnových 54,8.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Pokud chceme na devizovém trhu najít klid, tak měnový pár koruna vůči euru je sázka na jistotu. I na začátku nového týdne pokračovalo obchodování výhradně těsně nad intervenční hladinou 27 CZK/EUR. Včera zveřejněný růst mezd pozitivně překvapil. Průměrná mzda vzrostla o 4,5 % a mediánová (prostřední mzda) dokonce o 5,1 %. Rychlejší růst mezd nahrává ukončení intervenčního režimu ČNB v polovině příštího roku, když vyjdeme ze vztahu, že rychlejší růst reálných mezd znamená vyšší pravděpodobnost růstu poptávkou tažené inflace. A právě na růst inflace alespoň o 2 % čeká již tři roky ČNB.
USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru na úvod týdne posílila z ranních 25,50 CZK/USD na odpoledních 25,20 CZK/USD. Dolaru nepomohla ani lepší data z USA. Vůči polskému zlotému koruna opět mírně posílila a aktuálně testuje hladinu 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint v úvodu týdne vůči euru oslabil a během odpoledne zamířil nad hladinu 314 HUF/EUR. Oslaboval i polský zlotý, který se během pondělního odpoledne pohyboval kolem úrovně 4,50 PLN/EUR.
EURUSD: Na eurodolaru jsme včera byli svědky zajímavého vývoje. Euro nejprve v noci z neděle na pondělí po výsledku italského referenda oslabilo téměř na 1,05 USD/EUR, avšak v průběhu dne své ztráty nejprve smazalo a výsledně posílilo až nad hladinu 1,07 USD/EUR na nejsilnější hodnoty od 17. listopadu. Zajímavé je to, že společná evropská měna posílila navzdory výsledku referenda v Itálii, zhoršeným indexům PMI v eurozóně a naopak silnějším datům z USA (index ISM). Tento vývoj lze vysvětlit například tak, že část trhu uzavírá dlouhé dolarové pozice před blížícími se zasedáními centrálních bank – v tomto týdnu ve čtvrtek Evropská centrální banka (ECB), v příštím americký Fed.
Očekávaná data a události
ČR: Maloobchodní tržby (říjen)
Eurozóna: Hrubý domácí produkt – zpřesněný odhad (3. čtvrtletí)
Německo: Index nákupních manažerů PMI v maloobchodu a stavebnictví (listopad)
USA: Obchodní bilance, Průmyslové zakázky, Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (říjen)