ČR: Bankovní rada České národní banky (ČNB) na včerejším zasedání nehýbala ani s úrokovými sazbami ani s intervenční hladinou 27 CZK/EUR. Podle prognózy Evropské komise poroste HDP letos o 2,5 %.
EU: Růst HDP pro letošní rok Evropská komise predikuje na 1,7 % a pro eurozónu o 1,3 %.
Německo: Podnikové objednávky v prosinci vzrostly o 4,2 % m/m a o 3,4 % r/r.
USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v předchozím týdnu činil 278 tis. oproti očekávaným 290 tis. Obchodní bilance byla v prosinci schodková ve výši 46,6 mld. dolarů.
Vývoj na devizovém trhu
CZK/EUR: Očekávány den D pro českou korunu, tj. první letošní zasedání bankovní rady ČNB, podle předpokladů přinesl několik významných změn, avšak ani jedna z nich se netýkala posunu intervenční hladiny 27 CZK/EUR. A co je důležité, žádná další intervence není aktuálně ani na obzoru. Minimálně do srpnového zasedání jsou podle mého názoru všechny spekulace o intervenci passé. A nyní k oněm zmíněným změnám. První změna se týkala prognózy inflace, když především v důsledku výrazného poklesu cen ropy ČNB výrazně upravila prognózu inflace směrem dolů. Podle nových odhadů ČNB bude růst cen v první polovině letošního roku nulový a ve 3. čtvrtletí dokonce lehce záporný. K dvouprocentnímu růstu inflace dojde podle ČNB teprve ve 3. čtvrtletí roku 2016. Druhá změna se poté týkala časového posunu ukončení intervenčního režimu. Nově ČNB nepředpokládá, že by intervenční režim ukončila dříve než ve druhé polovině roku 2016. První reakcí koruny na zasedání ČNB bylo její posílení pod hladinu 27,70 CZK/EUR. V následujících minutách a hodinách se však obchodování stabilizovalo v pásmu 27,70 – 27,80 CZK/EUR. Dopad zasedání ČNB na kurz koruny tak lze z denního nadhledu hodnotit jako velmi umírněný.
CZK/USD & CZK/PLN: Vůči americkému dolaru koruna od ranních hodin posilovala, když kopírovala vývoj na eurodolaru. V odpoledních hodinách se obchodovalo v blízkosti hladiny 24,20 CZK/USD. Obchodování koruny k polskému zlotému probíhalo převážně kolem hladiny 6,65 CZK/PLN v blízkosti letošního korunového minima.
HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn měl polský zlotý k euru během dne tendenci mírně ztrácet, avšak během odpoledne zlotý dopolední ztráty smazal. Obchodování probíhalo převážně v pásmu 4,16 – 4,18 PLN/EUR. Maďarský forint byl nejsilnější měnou regionu a posílil pod hladinu 307 HUF/EUR.
USD/EUR: Euro během čtvrtku dokázalo téměř kompletně vymazat ztráty ze středečního večera, kdy Evropská centrální banka (ECB) oznámila, že přestane používat řecké státní dluhopisy jako zástavu pro repo operace a vrátilo se nad hladinu 1,14 USD/EUR. Klíčovou událostí dnešního dne budou odpolední data z amerického pracovního trhu.
Očekávaná data a události
ČR: Průmyslová výroba, Stavební výroba, Zahraniční obchod (prosinec)
Německo: Průmyslová výroba (prosinec)
USA: Míra nezaměstnanosti a počet nově vytvořených pracovních míst (leden)