Akcenta top

Ranní zprávy 6.2.2017

Ranní zprávy 6.2.2017
CZ2017-02-06 

Klíčové události

 • ČR: Česká národní banka (ČNB) uvedla, že ve 2. kvartále roku 2017 očekává meziroční inflaci na úrovni 2,4 % a ve 3. kvartále  2,6 %. Viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík řekl, že je potěšen, že trh uznal vysokou pravděpodobnost, že by koruna mohla po opuštění kurzového závazku oslabit. Dodal, že pokud centrální banka shledá, že případné oslabení koruny po exitu ohrožuje výhled inflace, může přistoupit ke změnám úrokových sazeb.
 • Slovensko: Maloobchodní tržby v prosinci +4,3 % r/r.
 • Německo: Index PMI ve službách v lednu poklesl z 54,3 b. na 53,3 b.
 • Eurozóna: Index PMI ve službách v lednu stagnoval na 53,7 b. Maloobchodní tržby v prosinci -0,3 % m/m a +1,1 % r/r.
 • USA: Míra nezaměstnanosti v lednu na úrovni 4,8 %. Změna zaměstnanosti v soukromém sektoru v lednu: 237 tisíc. Průměrná hodinová mzda v lednu +0,1 % m/m. Index PMI ve službách v lednu vzrostl z 53,9 b. na 55,6 b. Index ISM v sektoru služeb v lednu poklesl z 57,2 b. na 56,5 b. Průmyslové objednávky v prosinci +1,3 % m/m. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v prosinci -0,5 % m/m.
 

Vývoj na devizovém trhu 

 • EURCZK: Koruna se vůči euru v závěru týdne opět nehýbala. Kurz v podstatě celý minulý týden stagnoval v těsné blízkosti intervenční hranice 27 CZK/EUR a tento scénář se dnes a i v příštích dnech pravděpodobně nezmění. 
 • USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru v průběhu dne nejdříve slábla k hladině  25,21 CZK/USD, v závěru odpoledne tyto ztráty umazala a vrátila se k 25,04 CZK/USD. Oslabujícím tlakům čelila i páru se zlotým, kde se jí však ztráty nepodařilo setřást a uzavřela na 6,289 CZK/PLN.
 • EURHUF & EURPLN: V rámci zbylých středoevropských měn se na konci týden dařilo polskému zlotému, který do závěru odpoledne posílil k 4,287 PLN/EUR. Forint čelil výkyvům na obě strany. Kolem 17. hodiny se obchodoval za 309,3 HUF/EUR.
 • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se vše zajímavé odehrálo až v odpoledních hodinách, kdy byla zveřejněna data z amerického trhu práce. Do té doby americký dolar lehce posiloval k 1,071 USD/EUR. Zmíněné statistiky dopadly na jednu stranu velmi dobře, což se týká zejména přírůstku nových pracovních míst, který byl nejvyšší od září. Na druhou stranu růst mezd byl velmi slabý a v očích investorů snížil pravděpodobnost, že by Fed na příštím zasedání zvýšil úrokové sazby. Dolar reagoval na nová čísla oslabením a evropskou seanci završil u úrovně 1,079 USD/EUR.

Očekávaná data a události

 • ČR: Maloobchodní tržby (prosinec)
 • Německo: Průmyslové objednávky (prosinec)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností