ČR: V zahraničním obchodu v prosinci vývoz poklesl o 0,1 % r/r a dovoz o 2,5 % r/r při záporném saldu obchodní bilance ve výši 2,2 mld. korun. V souhrnu za celý loňský rok vývoz vzrostl o 5,6 % r/r a dovoz o 6,3 % s přebytkovou obchodní bilancí ve výši 152,6 mld. korun.
Eurozóna:Kompozitní index nákupních manažerů PMI v lednu vzrostl na 58,8 bodu z předběžných 58,6 bodu. Index investorské důvěry Sentix za únor naopak mírně poklesl na 31,9 bodu. Maloobchodní tržby v prosinci poklesly o 1,0 % m/m a vzrostly o 1,9 % r/r.
USA:Index aktivity ISM v sektoru služeb v lednu vzrostl na 59,9 bodu. Kompozitní index nákupních manažerů PMI v lednu činil 53,8 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna na úvod nového týdne vůči euru opět o něco vylepšila svoje post-intervenční maximum až na úroveň 25,12 CZK/EUR. Během nadcházejících dnů nelze navíc vyloučit, že se koruna pokusí otestovat i hranici 25 CZK/EUR. V tomto kontextu je třeba připomenout čerstvou prognózu České národní banky (ČNB), ve které ČNB očekává průměrný kurz ve 2. čtvrtletí ve výši 24,90 CZK/EUR. V pondělí byla zveřejněna první z prosincových makroekonomických statistik, které budou zveřejněny v tomto týdnu. Konkrétně se jednalo o zahraniční obchod. V prosinci sice byla obchodní bilance (rozdíl mezi vývozem a dovozem) lehce v mínusu (2,2 mld. korun), avšak v souhrnu za celý loňský rok přebytek bilance činil téměř 153 mld. korun. Stěžejní podíl na přebytkové obchodní bilanci měly podniky zpracovatelského průmyslu, především ty z automobilového sektoru.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna v pondělí pohybovala především v rozmezí 20,20 – 20,30 CZK/USD, i když během odpoledne se několikrát kurz nacházel nad hladinou 20,30. Vůči polskému zlotému se koruna pohybovala několik haléřů pod hladinou 6,10 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint v úvodu týdne vůči euru pohyboval především na spodní straně hladiny 310 HUF/EUR, zatímco polský zlotý odpoledne posílil až těsně pod úroveň 4,15 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru měl na úvod týdne přeci jen navrch americký dolar, který vůči euru posílil až na odpoledních 1,24 USD/EUR. Euru nepomohla ani velmi dobrá dopolední data v podobě indexu PMI. Dolar naopak kromě velmi dobrých pondělních dat (index ISM) mohl i nadále těžit z pátečních čísel z amerického pracovního trhu.
Očekávaná data a události
ČR: Průmyslová produkce, Stavební produkce, Maloobchodní tržby (leden)
Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI v maloobchodu (leden)
Německo: Průmyslové objednávky (prosinec)
USA: Obchodní bilance (prosinec), projevy centrálních bankéřů Fedu - Bullard