Akcenta top

Ranní zprávy 6.4.2018

Ranní zprávy 6.4.2018
CZ2018-04-06 

Klíčové události

  • Eurozóna: Maloobchodní tržby v únoru +0,1 % m/m a +1,8 % r/r. Index PMI ve službách v březnu poklesl z 56,2 b. na 54,9 b. Index PMI ve službách v březnu poklesl z 55,3 b. na 53,9 b. 
  • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 242 tisíc. Obchodní bilance v únoru v deficitu 57,6 mld. USD. 

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna si vůči euru lehce pohoršila a do konce obchodní seance oslabila k 25,37 CZK/EUR. Dnes budou zveřejněna nová čísla z české ekonomiky, která ale s korunou podle všeho příliš nezahýbají. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna v reakci na vývoj na hlavních trzích nabrala vůči americkému dolaru ztráty a v závěru odpoledne se kotovala na 20,74 CZK/USD. Domácí měna oslabila i na páru se zlotým, kde se v pozdních odpoledních hodinách pohybovala v blízkosti 6,04 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Polský zlotý vůči euru v první polovině dne slábl k 4,208 PLN/EUR, poté na trhu došlo k obratu v trendu a zlotý ukončil na silnějších hodnotách kolem 4,197 PLN/EUR. Maďarský forint vystřídal pohyby na obě strany a kolem 17. hodiny se pohyboval u 311,6 HUF/EUR. 
  • EURUSD: Americký dolar vůči euru posílil a na konci evropské seance se kotoval u 1,223 USD/EUR. Hlavním tématem na trzích byla včera opět hrozba obchodních restrikcí mezi Spojenými státy a Čínou. Pro rychlou rekapitulaci situace v posledních dnech, Spojené státy v reakci na obchodní deficit s Čínou přišly s návrhem uvalit nová celní opatření na zhruba 1300 výrobků dovážených z Číny, které by dohromady měly představovat zboží v hodnotě 50 mld. dolarů. Čínská strana nedala na sebe dlouho čekat a reagovala odvetným návrhem uvalit cla ve výši 25 % na přibližně 130 typů výrobků ze Spojených států, včetně strojírenských výrobků jako aut a letadel. Během čtvrtka se však do sporu začala vracet diplomacie a rétorika americké strany momentálně zní více jako nástroj pro budoucí vyjednávání lepších obchodních podmínek, a zmiňovaná cla by tak vůbec nemusela nabýt účinnosti. Dnes budou ještě v rámci ekonomického kalendáře na programu především další čísla z amerického trhu práce, která by již s děním na eurodolaru mohla zahýbat. 

Očekávaná data a události

  • ČR: Maloobchodní tržby (únor), Průmyslová produkce (únor), Zápis z posledního zasedání bankovní rady ČNB 
  • Německo: Průmyslová produkce (únor)
  • USA: Míra nezaměstnanosti (březen), Změna zaměstnanosti v nezemědělských sektorech (březen), Průměrná hodinová mzda (březen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností