ČR:Maloobchodní tržby v červenci poklesly o 0,2 % m/m, zatímco v meziročním srovnání se zvýšily o 5,1 %. Průměrná mzda ve 2. čtvrtletí letošního roku vzrostla o 3,9 % r/r na 27 297 korun. Reálně, tj. po očištění o růst spotřebitelských cen, průměrná mzda vzrostla o 3,7 r/r.
Eurozóna:Maloobchodní tržby v červenci a vzrostly o 1,1 % m/m a o 2,9 % r/r. Kompozitní indexnákupních manažerů PMI v srpnu mírně poklesl na 52,9 bodu. Index důvěry investorů Sentix v září vzrostl na 5,6 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na úvod týdne zveřejněné domácí statistiky se do kurzu koruny nijak nepromítly a obchodování se tak udržovalo v těsné blízkosti intervenční hladiny 27 CZK/EUR. Český statistický úřad včera zveřejnil přehled mzdového vývoje ve 2. čtvrtletí letošního roku. Pokles nezaměstnanosti a rostoucí počet volných pracovních míst vytvářejí v poslední době ideální podmínky pro rychlejší růst mezd. Reálně zvyšovat mzdy navíc i letos pomáhá velmi nízká inflace. Solidní růst maloobchodních tržeb (další včera zveřejněná statistika) je poté důsledkem pozitivního vývoje na pracovním trhu včetně zmíněného mzdového růstu. K ukončení intervencí se včera vyslovil i guvernér České národní banky (ČNB) J. Rusnok, který zopakoval, že konec intervencí ČNB vidí nejdříve v polovině příštího roku. Zároveň zmínil, že k ukončení může dojít i pokud inflace nebude na 2 %, ale z jejího vývoje bude zřejmé, že nad 2 % směřuje.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna oslabila a vrátila se nad hladinu 24,20 CZK/USD. Slabší páteční data z amerického pracovního trhu se tak do kurzu dolaru negativně nepromítla. Ztráty si na úvod týdne připsala koruna i vůči polskému zlotému a vrátila se nad úroveň 6,20 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se forint vůči euru pohyboval primárně v rozmezí 309 – 310 HUF/EUR, zatímco polský zlotý před začátkem dvoudenního zasedání tamní centrální banky vůči euru posiloval – 4,34 PLN/EUR v samém závěru odpoledne.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro vůči dolaru zkraje nového týdne oslabilo a zamířilo na odpoledních 1,115 USD/EUR. Včera zveřejněná ekonomická data neměla na obchodování výraznější dopad. Za klíčovou statistiku dnešního dne lze považovat americký index ISM ve službách.
Očekávaná data a události
ČR: Průmyslová produkce, Stavební produkce, Obchodní bilance (červenec)
Eurozóna: Hrubý domácí produkt – zpřesněný odhad (2. čtvrtletí),
Německo: Průmyslové zakázky (červenec), Index PMI v maloobchodu (srpen)