ČR:Průměrná hrubá nominální měsíční mzda ve 2. čtvrtletí letošního roku vzrostla o 7,6 % na 29 346 Kč a v reálném vyjádření po očištění o růst spotřebitelských cen o 5,3 %. Maloobchodní tržby v červenci poklesly o 1,0 % m/m, ale vzrostly o 4,6 % r/r.
Eurozóna:Kompozitní index nákupních manažerů PMI v srpnu stagnoval na hodnotě 55,7 bodu., Maloobchodní tržby v červenci poklesly o 0,3 % m/m, ale vzrostly o 2,6 % r/r.
USA:Tovární objednávky v červenci poklesly o 3,3 % m/m. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v červenci po zpřesnění poklesly o 6,8 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru v úterý mírně oslabila a obchodování se přesunulo k úrovni 26,10 CZK/EUR. Z výrazně vyššího růst mezd (průměr i medián) oproti tržnímu odhadu koruna nic nevytěžila a naopak mírně oslabila. To mohla mít na svědomí i slova guvernéra České národní banky (ČNB) J. Rusnoka, podle kterého není potřeba se zvyšováním sazeb pospíchat. Na druhou stranu však ČNB nemůže poslední údaje z domácí ekonomiky (HDP i mzdy) ignorovat, protože podmínky pro zvýšení úrokových sazeb a normalizaci měnové politiky jsou téměř ideální. Dnes bude zveřejněna další sada dat z domácí ekonomiky.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v úterý ráno nejprve oslabila k hladině 22 CZK/USD, aby se v dalších hodinách vrátila ke 21,90. Z denního nadhledu koruna vůči dolaru stagnovala. Další mírné ztráty si koruna připsala vůči polskému zlotému. V úterý odpoledne se obchodovalo nad hladinou 6,15 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru v úterý pohyboval v okolí hladiny 306 HUF/EUR, podobně polský zlotý v okolí úrovně 4,24 PLN/EUR. Dnes zasedá v Polsku tamní centrální banka, avšak není pravděpodobné, že budou centrální bankéři signalizovat změnu v měnové politice (rozuměno zvýšení úrokových sazeb).
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v úterý obchodovalo kolem úrovně 1,19 USD/EUR, i když kurzový výkyvy byly oproti pondělí výraznější. Euro nedokázalo na rozdíl od jiných měn využít mírně slabších dat z USA a posílit. Důvodem bude velmi pravděpodobně vyčkávání na to, co přinese čtvrteční zasedání Evropské centrální banky.
Očekávaná data a události
ČR: Průmyslová a stavební produkce, Obchodní bilance (červenec)
Německo: Průmyslové objednávky (červenec)
Polsko: Zasedání Polské centrální banky
USA: Index aktivity ISM v sektoru služeb (srpen), Béžová kniha - Fed