Klíčové události
- ČR: Obchodní bilance vykázala v září přebytek ve výši 35,1 mld. korun, tedy o 5,1 mld. vyšší, než v září 2012. Průmyslová výroba se v září meziměsíčně zvýšila o 2,8 %, v meziročním srovnání výroba vzrostla o 7,1 %, jedná se o nejvyšší růst od června 2011, uvedl statistický úřad.
- SR: Maloobchodní tržby se v září v meziročním srovnání snížily o 1,0 %.
- Polsko: Centrální banka NBP ponechala úrokové sazby podle očekávání beze změny na 2,5 %.
- Německo: Průmyslové objednávky se v září meziměsíčně zvýšily o 3,3 %, v meziročním srovnání rostly o 7,9 %.
- Eurozóna: Maloobchodní tržby se v srpnu meziměsíčně snížily o 0,6 %. Meziročně tržby v maloobchodu zaznamenaly nárůst o 0,3 %. Index nákupních manažerů ve službách se v říjnu snížil na 51,6 bodů ze zářiových 52,2 bodů.
- USA: Podle průzkumu americké celonárodní bankovní asociace do 1. listopadu poklesl kompozitní index (zahrnující hypoteční index a index refinancování) o 7,0 %.
Vývoj na devizovém trhu
- Včera se koruně mírně dařilo po stagnaci od začátku týdne. Své zisky posbírala převážně v ranních hodinách, v závěru odpoledne se vůči euru kotovala na hladině 25,78 CZK/EUR. K posílení domácí měny mohly dopomoci i výsledky nových dat z tuzemské ekonomiky. Nižší volatilita může být zdůvodněna vyčkáváním investorů na dnešní zasedání bankovní rady ČNB. Očekává se ponechání úrokových sazeb na současné technické nule, klíčové bude vyjádření centrálních bankéřů ohledně často akcentovaných devizových intervencí.
- Vývoj vůči americkému dolaru byl obdobný, koruna si od rána do pozdních odpoledních hodin připsala 8 haléřů a ukončila na 19,05 CZK/USD.
- Ve středoevropském regionu vysoká volatilita doprovázela pouze obchodování zlotého. Do začátku odpoledne zlotý sbíral výrazné zisky, po zasedání měnového výboru NBP kurz obrátil trend a zlotý o část svých zisků přišel. Kolem 17. hodiny se pohyboval na úrovni 4,17 PLN/EUR. Forint v průběhu dne stagnoval a uzavřel pouze nepatrně silnější na hladině 296,7 HUF/EUR.
- Na hlavním měnovém páru euro mírně posílilo. Podpořit jej mohla spíše pozitivní data z eurozóny a naopak horší než očekáváné výsledky ze Spojených států. V závěru obchodní seance se eurodolar kotoval na hranici 1,353 USD/EUR. Pro vývoj na hlavních trzích bude klíčové dnešní zasedání Evropské centrální banky. Rada guvernérů čelí tlaku, zda uvolnit měnovou politiku, či nikoliv. Případnému snížení úrokových sazeb nahrává nízká inflace, silné úrovně eura a fakt, že ECB nemá mnoho jiných nástrojů, jak směřovat k inflačnímu cíli. Možnost kurzových intervencí není radou guvernérů podporována.
Dnešní očekávaná data a události
- ČR: Rozhodnutí o úrokové sazbě
- Německo: Průmyslová produkce (září)
- Eurozóna: Rozhodnutí o úrokové sazbě, Projev prezidenta ECB
- USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Hrubý domácí produkt (3. čtvrtletí)