ČR: Bankovní rada České národní banky na včerejším zasedání s úrokovými sazbami nehýbala a v platnosti ponechala rovněž intervenční závazek držet korunu na slabší straně hladiny 27 CZK/EUR. Průmyslová produkce v září vzrostla o 4,5 % m/m a o 8,3 % r/r. V zahraničním obchodu objem vývozu v září vzrostl o 14,1 % r/r, objem dovozu o 11,3 % r/r a saldo obchodní bilance bylo přebytkové ve výši 19,3 mld. korun.
Eurozóna: Evropská centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 0,05 %.
Německo: Průmyslové objednávky v září vzrostly o 0,8 % m/m a poklesly o 1,0 % r/r.
USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v předchozím týdnu poklesly na 278 tis.
Vývoj na devizovém trhu
CZK/EUR: Navzdory včerejšímu zasedání České národní banky (ČNB) a zveřejněným statistikám z domácí ekonomiky se kurz koruny k euru významněji nezměnil. Ti, kteří čekali, že by ČNB na základě nové makroekonomické prognózy mohla opětovně oddálit ukončení intervenčního režimu či dokonce navýšit intervenční cíl, se žádné z těchto variant nedočkali. Zasedání ČNB, navzdory snížení odhadu růstu domácí ekonomiky, vyznělo neutrálně a koruna následně posílila o necelých 10 haléřů. Část těchto zisků však následně odevzdala. V souhrnu za celý den se na mezibankovním trhu obchodovalo především v hranicích 27,70 – 27,80 CZK/EUR.
CZK/USD & CZK/PLN: Ztráty se však koruně nevyhnuly na měnovém páru s americkým dolarem. Impulzem k oslabení koruny byl vývoj na eurodolaru po zasedání Evropské centrální banky (ECB). Výsledkem bylo, že se koruna v závěru dne obchodovala na nových minimech - nad hladinou 22,30 CZK/USD. Vůči polskému zlotému se koruna ve čtvrtek pohybovala převážně v pásmu 6,56 – 6,60 CZK/PLN.
HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn polský zlotý k euru mírně posílil a během odpoledne se krátce obchodovalo na dohled hladiny 4,21 PLN/EUR. Maďarský forint se k euru nacházel především kolem hladiny 310 HUF/EUR, ale výjimkou nebyly ani krátkodobě silnější hodnoty forintu.
USD/EUR: Na hlavním měnovém páru euro po zasedání Evropské centrální banky (ECB) zamířilo k úrovni 1,24 USD/EUR. Euro je tak nyní nejslabší od srpna roku 2012. Zasedání ECB sice žádnou zásadní změnu nastavení měnové politiky nepřineslo, avšak z projevu prezidenta ECB vyplývá, že si banka připravuje možnosti dalšího uvolnění měnových podmínek.
Očekávaná data a události
Německo: Průmyslová produkce, Zahraniční obchod (září)
USA: Míra nezaměstnanosti, Tvorba nových pracovních míst (NFP) (říjen)