ČR: Maloobchodní tržby v říjnu +6,3 % r/r. Guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok uvedl, že ČNB by mohla zvyšovat hlavní úrokovou sazbu po čtvrtině procentního bodu každého půl roku. Připomněl, že po srpnovém a listopadovém zvýšení je hlavní úroková sazba nyní na 0,5 %. Dle Rusnokových slov se tak další termín zvýšení sazeb jeví květnové zasedání bankovní rady. Vzhledem k velmi příznivým makrodatům přicházejícím z české ekonomiky se však zvýšení sazeb pravděpodobně dočkáme dříve.
Německo: Průmyslové objednávky v říjnu +0,5 % m/m.
USA: Zaměstnanost podle ADP v listopadu: 190 tisíc. Jednotková cena práce v 3. kvartále -0,2 % k/k. Změna produktivity práce nezemědělských sektorech (NFP) v 3. kvartále +3 % k/k.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna během dopoledne slábla k hranici 25,70 CZK/EUR, po 11. hodině však nabrala opačný trend a do konce obchodní seance si připsala drobnější zisky k 25,62 CZK/EUR. Říjnový maloobchod sice lehce zaostal za očekáváními (+7,6 % r/r), nicméně růst nad 6 % hranicí je stále skvělý výsledek, který dokazuje výbornou kondici české ekonomiky a trvající silnou spotřebitelskou poptávku, které je tažena rekordní důvěrou spotřebitelů v českou ekonomiku. Vzhledem k přicházejícímu období Vánoc, což je typicky období maloobchodních žní, můžeme očekávat, že maloobchodní prodeje ještě dále naberou na obrátkách a celkový výsledek maloobchodu za letošní rok by tak mohl skončit s rekordní výší.
USDCZK & PLNCZK: Na páru s americkým dolarem koruna slábla v reakci na vývoj na eurodolaru. V závěru odpoledne se tak domácí měna pohybovala na úrovni 21,73 CZK/USD. Vůči zlotému si koruna naopak polepšila a atakovala hranici 6,076 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny včera mírně ztrácely, když maďarský forint se do pozdního odpoledne přesunul k hodnotám kolem 314,7 HUF/EUR a polský zlotý se kolem 17. hodiny kotoval na 4,216 PLN/EUR.
EURUSD: Americký dolar si včera vůči euru připisoval zisky a do konce evropské seance se posunul k hladině 1,178 USD/EUR. Data z amerického trhu práce dopadla téměř dle očekávání a dolaru zásadněji nepomohla.
Očekávaná data a události
ČR: Obchodní bilance (říjen), Průmyslová produkce (říjen)
Německo: Průmyslová produkce (říjen)
Eurozóna: Hrubý domácí produkt (3. kvartál)
USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Spotřebitelské úvěry (říjen)