ČR: Maloobchodní tržby v říjnu vzrostly o 1,0 % m/m a 5,2 % r/r.
Německo:Průmyslové zakázky v říjnu vzrostly o 0,3 % m/m a poklesly o 2,7 % r/r.
USA: V soukromém sektoru bylo podle agentury ADP v listopadu vytvořeno 179 tis. nových pracovních míst. Schodek obchodní bilance se v říjnu prohloubil na 55,5 mld. dolarů. Index aktivity ISM v sektoru služeb v listopadu vzrostl na 60,7 z říjnových 60,3 bodu.
OPEC: Členské země na včerejším zasedání dosáhli předběžné dohody o snížení těžby ropy. Rozsah snížení zatím nebyl zveřejněn.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se vůči euru ve čtvrtek pohybovala kolem hladiny 25,90 CZK/EUR. Český statistický úřad zveřejnil říjnovou statistiku maloobchodních tržeb, která z velké části napravila slabší výsledky ze září. Klíčové období roku maloobchodní prodejce však teprve čeká. Za pozornost přitom stojí skutečnost, že spotřebitelská důvěra v listopadu zaznamenala strmý pokles, když mezi spotřebiteli výrazně vzrostly obavy o budoucí ekonomický vývoj. Bude tak zajímavé sledovat, zda se obavy ze zhoršení ekonomické situace nepromítnou i do slabších předvánočních prodejů a větší výdajové zdrženlivosti domácností. Na druhé straně rychlý růst mezd v letošním roce a předběžné výsledky prodejů na Černý pátek spíše naznačují, že se letos české domácnosti na vánoční svátky ještě omezovat nebudou. Dnes se dočkáme dalších dat z domácí ekonomiky, když pozornost bude poutat především říjnový vývoj v průmyslu.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve čtvrtek během odpoledne posílila až těsně nad hladinu 22,70 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým koruna ztratila necelé 2 haléře a ke konci odpoledne se nacházela v blízkosti hladiny 6,05 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint ve čtvrtek posílil z dopoledních 304 na odpoledních 303 HUF/EUR a polský zlotý z 4,29 na 4,28 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve čtvrtek odpoledne dařilo euru, které vůči americkému dolaru posílilo a krátce se přehouplo přes úroveň 1,14 USD/EUR. V týdenním nadhledu se však i nadále obchodovalo v bočním trendu 1,13 – 1,14 USD/EUR. Dnes budou zmíněnému bočnímu trendu zatěžkávací zkouškou odpolední statistiky z amerického pracovního trhu.
Očekávaná data a události
ČR: Průmyslová a stavební produkce (říjen), Zahraniční obchod (říjen)
Eurozóna: Hrubý domácí produkt (3. čtvrtletí) – zpřesněný odhad
Německo: Průmyslová produkce (říjen)
USA: Míra nezaměstnanosti a tvorba nových pracovních míst NFP (listopad), Spotřebitelská důvěra (prosinec)