Akcenta top

Ranní zprávy 7.3.2014

Ranní zprávy 7.3.2014

Klíčové události


• ČR: HDP ve 4. kvartále +1,9 % k/k a +1,3 % r/r. HDP České republiky za celý rok 2013 -0,9 % r/r. Česká národní banka uvedla, že se česká ekonomika v závěru loňského roku již zřetelně odpoutala ode dna hospodářského cyklu. Podle člena bankovní rady ČNB Lubomíra  Lízala se domácí ekonomika oživuje za absence inflačních tlaků a data o HDP potvrzují, že politika devizových intervencí byla správná.
• Maďarsko:  Průmyslová produkce v lednu +6,1 % r/r.
• Německo: Průmyslové objednávky v lednu +1,2 % m/m a +8,4 % r/r.
• Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny na 0,25 %.
• USA:   Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti k prvnímu březnu dosáhl 323 tisíc. Podnikové objednávky v lednu -0,7 % m/m.


Vývoj na devizovém trhu


 CZK/EUR: Domácí měně se vůči euru v první polovině dne nedařilo a oslabila k hranici 27,38 CZK/EUR. Během poledne kurz obrátil trend a v průběhu odpoledne koruna své denní ztráty umazala. Na konci obchodní seance se pohybovala na hladině 27,34 CZK/EUR. Koruně včera nepomohl k ziskům ani pozitivní výsledek HDP, který předčil většinová očekávání.
 CZK/USD & CZK/PLN: Vývoj koruny vůči americkému dolaru reflektoval dění na hlavních trzích, kde dolar v odpoledních hodinách po zasedání ECB skokově oslabil. Kolem 17. hodiny se kurz kotoval na úrovni 19,75 CZK/USD. Volatilita koruny na páru se zlotým byla nízká, obchodovalo se převážně kolem hranice 6,54 CZK/PLN.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Forint vůči euru čelil v průběhu dne výkyvům na obě strany, v závěru odpoledne uzavřel silnější na úrovni 308,4 HUF/EUR. Výkyvy zlotého se odehrály převážně kolem hranice 4,18 PLN/EUR, během pozdního odpoledne mírně posílil a ukončil na hladině 4,175 PLN/EUR.
• USD/EUR: Na hlavním měnovém páru společná evropská měna významně posílila po zasedání ECB. Obchodování se po 14. hodině přesunulo nad hranici 1,38 USD/EUR a euro do konce odpoledne posílilo k úrovni 1,384 USD/EUR. Prezident ECB Mario Draghi na tiskové konferenci uvedl, že ekonomika eurozóny pokračuje v mírném oživení a očekává delší období nízké inflace. Draghi opět zopakoval, že úrokové sazby zůstanou nadále na minimech a ECB je připravena reagovat na ekonomické podmínky. Růst ekonomiky eurozóny je predikován pro letošní rok o 1,2 % a pro rok 2015 o 1,5 %.


Očekávaná data a události


 Německo: Průmyslová produkce (leden)
• USA: Změna zaměstnanosti v nezemědělských sektorech (únor), Obchodní bilance (leden), Míra nezaměstnanosti (únor)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
42.000
klientů
20
více než
let zkušeností
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies. Více o ochraně osobních údajů a cookies.