Akcenta top

Ranní zprávy 7.3.2014

Ranní zprávy 7.3.2014

Klíčové události


• ČR: HDP ve 4. kvartále +1,9 % k/k a +1,3 % r/r. HDP České republiky za celý rok 2013 -0,9 % r/r. Česká národní banka uvedla, že se česká ekonomika v závěru loňského roku již zřetelně odpoutala ode dna hospodářského cyklu. Podle člena bankovní rady ČNB Lubomíra  Lízala se domácí ekonomika oživuje za absence inflačních tlaků a data o HDP potvrzují, že politika devizových intervencí byla správná.
• Maďarsko:  Průmyslová produkce v lednu +6,1 % r/r.
• Německo: Průmyslové objednávky v lednu +1,2 % m/m a +8,4 % r/r.
• Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny na 0,25 %.
• USA:   Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti k prvnímu březnu dosáhl 323 tisíc. Podnikové objednávky v lednu -0,7 % m/m.


Vývoj na devizovém trhu


 CZK/EUR: Domácí měně se vůči euru v první polovině dne nedařilo a oslabila k hranici 27,38 CZK/EUR. Během poledne kurz obrátil trend a v průběhu odpoledne koruna své denní ztráty umazala. Na konci obchodní seance se pohybovala na hladině 27,34 CZK/EUR. Koruně včera nepomohl k ziskům ani pozitivní výsledek HDP, který předčil většinová očekávání.
 CZK/USD & CZK/PLN: Vývoj koruny vůči americkému dolaru reflektoval dění na hlavních trzích, kde dolar v odpoledních hodinách po zasedání ECB skokově oslabil. Kolem 17. hodiny se kurz kotoval na úrovni 19,75 CZK/USD. Volatilita koruny na páru se zlotým byla nízká, obchodovalo se převážně kolem hranice 6,54 CZK/PLN.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Forint vůči euru čelil v průběhu dne výkyvům na obě strany, v závěru odpoledne uzavřel silnější na úrovni 308,4 HUF/EUR. Výkyvy zlotého se odehrály převážně kolem hranice 4,18 PLN/EUR, během pozdního odpoledne mírně posílil a ukončil na hladině 4,175 PLN/EUR.
• USD/EUR: Na hlavním měnovém páru společná evropská měna významně posílila po zasedání ECB. Obchodování se po 14. hodině přesunulo nad hranici 1,38 USD/EUR a euro do konce odpoledne posílilo k úrovni 1,384 USD/EUR. Prezident ECB Mario Draghi na tiskové konferenci uvedl, že ekonomika eurozóny pokračuje v mírném oživení a očekává delší období nízké inflace. Draghi opět zopakoval, že úrokové sazby zůstanou nadále na minimech a ECB je připravena reagovat na ekonomické podmínky. Růst ekonomiky eurozóny je predikován pro letošní rok o 1,2 % a pro rok 2015 o 1,5 %.


Očekávaná data a události


 Německo: Průmyslová produkce (leden)
• USA: Změna zaměstnanosti v nezemědělských sektorech (únor), Obchodní bilance (leden), Míra nezaměstnanosti (únor)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností