Akcenta top

Ranní zprávy 7.3.2019

Ranní zprávy 7.3.2019
CZ2019-03-07 

Klíčové události

  • Polsko: Zasedání Polské národní banky (NBP) změnu nastavení měnové politiky podle očekávání nepřineslo.
  • USA: ADP Národní report zaměstnanosti zklamal. Dle tohoto reportu totiž bylo v únoru vytvořeno v USA 183 tis. pracovních míst, což je horší výsledek, než který očekával trh.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna během středy pokračovala v mírném posilování a její kurz vůči euru tak vyklesal během odpoledne na hladinu 25,58 CZK/EUR. Stále ale platí, že se měnový pár CZK/EUR pohybuje spíše do strany. Během dnešního obchodování ovšem může s kurzem pohnout Evropská centrální banka. Od té se změna nastavení měnové politiky nečeká. Rétorika a plány centrálních bankéřů v kombinaci s novými makroekonomickými predikcemi mohou ovšem výrazně pohnout se všemi eurovými měnovými páry.
  • USDCZK & PLNCZK: Vůči dolaru česká měna korigovala své včerejší ztráty a její kurz vůči hlavní měně světa se během včerejšího odpoledne pohyboval okolo úrovně 22,60. Vůči polskému zlotému pak koruna mírně posílila a její kurz se okolo páté hodiny pohyboval na hladině 5,95. Zlotému mohlo i mírně uškodit zasedání polských centrálních bankéřů, kteří zhoršili makroekonomické prognózy. Šance na letošní zvyšování úrokových sazeb v Polsku tak opět klesly.
  • EURHUF & EURPLN: Kurz HUF/EUR se pohyboval včera především do strany. Během včerejšího odpoledne tak kurz osciloval okolo hladiny 315,4. I kurz další regionální měny, polského zlotého, se vůči euru příliš neměnil, kdy se ve středu okolo páté hodiny pohyboval na úrovni 4,299.
  • EURUSD: Eurodolar během středečního obchodování velmi mírně rostl. Okolo páté hodiny odpoledne se tak kurz USD/EUR pohyboval okolo hladiny 1,132. Tento růst se ale dá spíše přičítat technické korekci, než jakékoli změně fundamentu. Změnu fundamentu by ovšem dnes mohla přinést ECB. Od té se dnes změna nastavení měnové politiky nečeká. Je ale možné, že bude oznámen program dlouhodobých půjček bankám (TLTRO). Dále je pak pravděpodobné, že predikce HDP a nejspíš i inflace budou upraveny směrem dolů. Minimálně dosavadní vývoj v ekonomice eurozóny tomu nasvědčuje.

Očekávaná data a události

  •  Eurozóna: Zasedání Evropské centrální banky (ECB), HDP (4. kvartál)

 

Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností