Klíčové události
• ČR: Podle statistiky zahraničního obchodu v národním pojetí objem vývozu v březnu meziročně vzrostl o 15,6 % a objem dovozu o 12,6 %. Obchodní bilance byla přebytková ve výši 23,8 mld. korun. Podle mezinárodní organizace OECD vzroste HDP v letošním roce o 1,2 % a v roce 2015 o 2,4 %.
• Eurozóna: Kompozitní index nákupních manažerů PMI za duben potvrzen na 54 bodech. Maloobchodní tržby v březnu vzrostly o 0,3 % m/m a 0,9 % r/r.
• USA: Obchodní bilance za březen byla schodková ve výši 40,4 mld. dolarů.
Vývoj na devizovém trhu
• CZK/EUR: Koruna v úterý vůči euru pokračovala v obchodování v blízkosti hladiny 27,40 CZK/EUR. Ráno zveřejněná statistika zahraničního obchodu s rekordním přebytkem obchodní bilance na kurz koruny vliv neměla. Dnes bude zveřejněna další sada dat z domácí ekonomiky včetně březnových maloobchodních tržeb a průmyslové výroby. Výraznější dopad do kurzu však od těchto statistik očekávat nelze. Zamíchat kartami by mohlo zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB), které se díky čtvrtečnímu státnímu svátku přesunulo na středu. Od českých centrálních bankéřů žádnou výraznou změnu rétoriky neočekávám. Domácí ekonomika se sice vyvíjí lépe, než ČNB očekávala, avšak růst inflace je pro změnu pomalejší. Za pozornost bude stát nová makroekonomická prognóza ČNB s výhledem na inflaci a HDP. Nejpravděpodobnější variantou podle mě je, že se ani dnešní zasedání ČNB do kurzu výrazněji nepromítne.
• CZK/USD & CZK/PLN: Na měnovém páru s americkým dolarem se koruně podařilo posílit na 1,5měsíční maximum pod hladinu 19,70 CZK/USD. Koruně pomohl vývoj na eurodolaru. Důležitou událostí pro další vývoj na tomto měnovém páru bude čtvrteční zasedání bankovní rady Evropské centrální banky (ECB). Vůči polskému zlotému se koruna pohybovala v rozmezí 6,52 – 6,53 CZK/PLN.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn zlotý k euru mírně posílil a v závěru odpoledne zamířil pod hladinu 4,20 PLN/EUR. Dařilo se i maďarskému forintu, který posílil k úrovni 307 HUF/EUR.
• USD/EUR: Americký dolar byl po celý včerejší de pod prodejním tlakem a to bez výjimky vůči většině hlavních měn. Co se týče vývoje na eurodolaru, tak euro výrazněji posílilo krátce po 9 hodině a odpoledne neúspěšně testovalo maximum z první poloviny března lehce pod hladinou 1,40 USD/EUR. Impulsem k posílení eura částečně byly výsledky indexu nákupních manažerů PMI. Klíčovou událostí pro další vývoj eura však bude až čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB).
Očekávaná data a události
• ČR: Maloobchodní tržby, Průmyslová výroba (březen), Zasedání bankovní rady ČNB
• Německo: Průmyslové zakázky (březen)
• Polsko: Zasedání centrální banky (NBP)
• USA: Produktivita mimo zemědělský sektor, Mzdové náklady (1. čtvrtletí)