ČR:Obchodní bilance v dubnu v přebytku 15,8 mld. CZK. Průmyslová produkce v dubnu +5,5 % r/r. Stavebnictví v dubnu +7,7 % r/r.
Polsko: Centrální banka NBP ponechala úrokové sazby beze změny na úrovni 1,5 %.
USA:Žádosti o hypotéku podle MBA v uplynulém týdnu +4,1 % t/t. Změna produktivity v nezemědělských sektorech v 1. kvartále +0,4 % k/k. Obchodní bilance v dubnu v deficitu v 46,2 mld. USD.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Česká koruna si včera připsala malé ztráty a do konce obchodní seance oslabila k hranici 25,66 CZK/EUR. Český statistický úřad (ČSÚ) včera zveřejnil řadu nových statistik z české ekonomiky. Pozornost připoutal především výrazný meziroční růst průmyslové produkce a stavebnictví, který je však třeba přičíst na vrub faktu, že letošní duben měl o dva pracovní dny více než loňský. Zveřejněný růst průmyslu byl v dubnu tažen především výrobou automobilů a stavebnictví rostlo zejména díky pozemnímu stavitelství. Pokud očistíme výsledky o vyšší počet pracovních dní, čísla přestanou být již natolik překvapující, a naopak především výsledek průmyslu napovídá, že růst české ekonomiky narazil na své mantinely a začíná pomalu oslabovat. Po revizi průmysl v dubnu meziročně poklesl o 0,2 %, stavebnictví však rostlo o stále velmi solidních 4,8 %.
USDCZK & PLNCZK: Domácí měna měla na páru s americkým dolarem tendenci posilovat a po 15. hodině dosáhla k 21,75 CZK/USD. Do konce obchodní seance se pak vracela k 21,82 CZK/USD. Vůči zlotému si připsala výraznější ztráty a kolem 17. hodiny se kotovala na 6,02 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylým středoevropským měnám se včera dařilo. Maďarský forint si vůči euru přilepšil k hladině 318,2 HUF/EUR a polský zlotý do závěru odpoledne posílil k hodnotám kolem 4,265 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru mělo včera navrch euro, které do konce evropského obchodování posílilo k 1,178 USD/EUR. Nová čísla z americké ekonomiky se vývoje eurodolaru příliš nepromítla, prim hrálo především vyjádření hlavního ekonoma ECB Petera Praeta, který uvedl, že červnové zasedání bude rozhodující ohledně otázky, kdy ECB ukončí nákupy aktiv (kvantitativní uvolňování).
Očekávaná data a události
Německo: Průmyslové objednávky (duben)
Eurozóna: Hrubý domácí produkt (1. kvartál)
USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Spotřebitelské úvěry (duben)