Akcenta top

Ranní zprávy 7.7.2015

Ranní zprávy 7.7.2015

Klíčové události

 • Maďarsko: Maloobchodní tržby v květnu +5,2 %r/r. Obchodní bilance v dubnu v přebytku 497 mil. EUR.
 • Eurozóna: Maloobchodní tržby v květnu +0,2 % m/m a +2,4 %r/r. Index PMI ve službách v červnu vzrostl z 53,8 b. na 54,4 b. ECB ponechala program ELA pro řecké banky beze změny. Řecko posunulo termín znovuotevření bank na středu. Německý ministr hospodářství Gabriel uvedl, že zda Řecko zůstane v eurozóně či nikoliv, je na rozhodnutí tamní vlády. Řecký premiér Tsipras oznámil, že dnes představí nové návrhy. Telefonicky kontaktoval i prezidenta Ruska Vladimíra Putina, na finanční pomoci se však zatím nedohodli. 
 • Německo: Index PMI ve službách v červnu vzrostl z 53,0 b. na 53,8 b. 
 • USA: Index ISM v sektoru služeb se v květnu zvýšil z 55,7 b. na 56 b.

Vývoj na devizovém trhu

 • CZK/EUR: Koruna se hned z kraje nového týdne vzdálila od hranice 27 CZK/EUR, kterou atakovala minulý pátek. Do pozdního odpoledne oslabila k úrovni 27,14 CZK/EUR. ČNB v souvislosti s pátečním posílením koruny uvedla, že na trhu neintervenovala. Zopakovala však, že nadále zůstává věrná kurzovému závazku. Jelikož byl včera v České republice státní svátek, nebyla zveřejněna ani žádná nová data. Dnes vyjdou výsledky maloobchodu a průmyslu za květen. Čísla by domácí měnu neměla nijak výrazně rozhýbat. 
 • CZK/USD & CZK/PLN: Koruna na měnovém páru s americkým dolarem zaznamenala výkyvy na obě strany. Kolem 17. hodiny se pohybovala na hranici 24,50 CZK/USD. Vůči zlotému mírně oslabila a ukončila na hladině 6,46 CZK/PLN. 
 • HUF/EUR & PLN/EUR: Zbylé středoevropské měny vůči euru nejdříve posílily, ale během odpoledních hodin zisky umazaly a dostaly se na lehce slabší hodnoty. Zlotý uzavřel na úrovni 4,21 PLN/EUR. Forint se kotoval na 316,0 HUF/EUR. 
 • USD/EUR: V první polovině evropské obchodní seance se na hlavním měnovém páru dařilo americkému dolaru, který posílil k 1,1 USD/EUR. Odpoledne se směr kurzu otočil a dolar o své zisky přišel. Kolem 17. hodiny se obchodovalo na hladině 1,108 USD/EUR. Vývoj na finančních trzích je stále velmi citlivý na řeckou krizi. Jelikož Řekové v neděli odmítli přistoupit na návrhy mezinárodních věřitelů, dostali se do faktického bankrotu. Další vyjednávání napoví, jakým způsobem bude situace řešena.

Očekávaná data a události

 • ČR: Maloobchodní tržby (květen), Průmyslová produkce (květen)
 • Maďarsko: Průmyslová produkce (květen)
 • Německo: Průmyslová produkce (květen)
 • USA: Obchodní bilance (květen), Spotřebitelské úvěry (květen)
 
 

 

Miroslav Novák MNovak_150x226px

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní.

Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve  společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů.

Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.

 
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
46.000
klientů
20
více než
let zkušeností