ČR: Průmyslová produkce v červenci poklesla o 1,8 % m/m a vzrostla o 10,3 % r/r, stavební produkce se zvýšila o 2,7 % m/m a 15,8 % r/r. V zahraničním obchodu v červenci vývoz vzrostl o 11,1 % r/r a dovoz o 12,2 % r/r, avšak při schodkové obchodní bilanci ve výši 4,8 mld. korun.
Německo: Průmyslové zakázky v červenci poklesly shodně o 0,9 % m/m i r/r.
USA: V soukromém sektoru bylo podle agentury ADP v srpnu vytvořeno 163 tis. pracovních míst. Počet týdenních žádosti o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 1. září poklesl na 203 tis. Index aktivity ISM v sektoru služeb v srpnu vzrostl na 58,5 z červencových 55,7 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru dokázala ve čtvrtek posílit a v závěru odpoledne testovala hladinu 25,70 CZK/EUR. Včera pokračoval příliv domácích makrostatistik. Dvouciferným tempem rostla v červenci jak průmyslová, tak i stavební produkce a rovněž i vývoz a dovoz. To svědčí o pokračující silné hospodářské aktivitě i na začátku 3. čtvrtletí, a to navzdory tomu, že kapacity průmyslových podniků se pohybují na svých limitech. Zatímco průmyslová produkce bude v nadcházejících měsících zpomalovat, tak stavebnictví se po delší době rozjíždí na vyšší obrátky, a to konečně i díky inženýrskému stavitelství. Ve všech případech je však tyto výsledky statistik brát s určitou rezervou, a to jak s ohledem na vyšší počet pracovních dnů v letošním červenci, tak i na celozávodní dovolené, které letní čísla z průmyslu a zahraničního obchod pravidelně rok co rok zkreslují.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna včera lehce posilovala a během odpoledne nebyly výjimkou hodnoty pod hladinou 22,10 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým pokračovalo obchodování několik haléřů pod hladinou 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: I zbylé středoevropské měny včera vůči euru posilovaly a korigovaly tak částečně ztráty z předchozích dnů. Maďarský forint zamířil na 326 HUF/EUR. Polský zlotý během odpoledne zamířil pod úroveň 4,32 PLN/EUR, avšak v závěru odpoledne část zisků opět odevzdal.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve čtvrtek obchodovalo v relativně těsném rozmezí 1,161 – 1,165 USD/EUR. Dolaru k ziskům nepomohl ani velmi silný nárůst indexu ISM v sektoru služeb. Obchodování na eurodolaru se v průběhu týdne stabilizovalo přesně uprostřed aktuálního postranního trendu 1,153 – 1,173 USD/EUR. Výraznější pohyby můžeme očekávat zítra odpoledne v reakci na srpnová data z amerického pracovního trhu.
Očekávaná data a události
ČR: Devizové rezervy (srpen)
Eurozóna: Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí) – zpřesněný odhad
Německo: Obchodní bilance, Průmyslová produkce (červenec)
USA: Míra nezaměstnanosti, Tvorba nových pracovních míst, Průměrné hodinové výdělky (srpen)