Klíčové události
- ČR: Maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 1,7 % a následovaly pokles o 1,6 % v předchozím měsíci. V meziročním srovnání rostly tržby o 1,2 %, uvedl statistický úřad.
- EU: Hrubý domácí produkt eurozóny v prvním čtvrtletí poklesl o 0,3 %, uvedl Eurostat. Eurozóna je tak v nepřetržité recesi od čtvrtého čtvrtletí 2011. Poklesu HDP mezi čtvrtletími negativně přispěl vývoz a fixní investice, dále pak nižší růst výdajů domácností a výrazně nižší výdaje vládních institucí. ECB ponechala úrokové sazby podle očekávání beze změny na úrovni 0,5 %. Čím centrální banka překvapila, bylo zavedení tzv. výhledu sazeb, kdy ECB bude pravidelně s předstihem informovat o plánu na změny úrokových sazeb. Guvernér Mario Draghi dále uvedl, že by podpořil další uvolnění měnové politiky, nevyloučil ani možnost záporných sazeb. Inflační tlaky zůstanou podle Draghiho nadále tlumené.
- USA: Míra nezaměstnanosti v červnu stagnovala na úrovni z května, tedy na úrovni 7,6 %. Nezaměstnanost se tak nadále drží na nejnižší hranici za poslední 4 roky.
Vývoj na devizovém trhu
- Během svátečního pátku byl objem obchodů s korunou minimální, i přesto její kurz čelil výraznému výkyvu a kopíroval vývoj zbytku regionu. Vůči euru se koruna opět dostala nad hranici 25,90 CZK/EUR a postupně přišla o své zisky ze čtvrtka, kolem 17 hodiny se pohybovala na úrovni 25,97 CZK/EUR. Na páru s dolarem koruna také oslabila a ztratila téměř 20 haléřů. V pozdním odpoledni se kotovala na hladině 20,23 CZK/USD.
- I ve středoevropském regionu se promítla zvýšená volatilita na hlavních trzích, forint i zlotý v závěru týdne výrazně ztrácely a umazali tak zisky z předchozího dne. Forint vůči euru do pozdních odpoledních hodin oslabil k úrovni 295,96 HUF/EUR, zlotý obdobně oslaboval od ranních hodin, kolem 17 hodiny se kotoval na hladině 4,31 PLN/EUR.
- Na hlavním měnovém páru se významně dařilo dolaru. Kurz z ranních hodin otevíral již pod hranicí 1,29 USD/EUR, v průběhu dne euro ztrácelo a k závěru obchodní seance oslabilo k úrovni 1,283 USD/EUR. Na vývoj kurzu mohly mít vliv i nové údaje jak ze Spojených států, tak z Německa, kde se průmyslová výroba druhý měsíc za sebou snižovala a výsledky tak negativně překvapily.
Dnešní očekávaná data a události
- ČR: Průmyslová produkce (květen), Obchodní bilance (květen), Zápis ze zasedání ČNB
- Německo: Průmyslová produkce (květen), Obchodní bilance (květen)
- Eurozóna: Projev guvernéra ECB Maria Draghiho, Zasedání ministrů financí eurozóny