ČR:Obchodní bilance v říjnu v přebytku 9,7 mld. CZK. Průmyslová výroby v říjnu +10,5 % r/r. Stavebnictví v říjnu + 5,9 % r/r.
Německo:Průmyslová produkce v říjnu -1,4 % m/m.
Eurozóna:Hrubý domácí produkt ve 3. kvartále +0,6 % k/k a +2,6 % r/r.
USA:Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 236 tisíc.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna si včera vůči euru připsala menší zisky a uzavřela na 25,57 CZK/EUR. Z nových makrodat připoutala pozornost především říjnová průmyslová produkce s meziročním růstem o 10,5 %. Po očištění o pracovní dny byl sice meziroční růst produkce poloviční o 5,3 %, ale i to je velmi dobrý výsledek, který potvrzuje pokračující konjunkturu v průmyslových odvětvích. Je to obdivuhodné, když si uvědomíme, že průmyslová produkce roste nepřetržitě od konce roku 2013, to jest již čtyři roky. Průmysl navíc velmi pravděpodobně zůstane i ve 4. čtvrtletí letošního roku hlavním tahounem růstu domácí ekonomiky.
USDCZK & PLNCZK: Vývoj na měnovém páru koruna k americkému dolaru byl opět poměrně volatilní. Po výkyvech na obě strany koruna ukončila s mírným ziskem na 21,68 CZK/USD. Přilepšila si i vůči zlotému, kde se na konci obchodní seance pohybovala na hranici 6,07 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Maďarský forint včera nabral další ztráty a do závěru odpoledne oslabil k hladině 314,9 HUF/EUR. Zlotý naopak slabší hodnoty ze středy korigoval a kolem 17. hodiny se pohyboval na 4,211 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera neodehrály výraznější pohyby a na konci evropské seance se obchodovalo u 1,179 USD/EUR. Dnes odpoledne budou zveřejněna další čísla z amerického trhu práce za listopad, a na samotném konci týdne tak ještě na eurodolaru můžeme být svědky větších výkyvů. V příštím týdnu bude pro vývoj na trhu klíčové zasedání americké centrální banky (Fedu), od kterého se očekává další zvýšení úrokových sazeb.
Očekávaná data a události
ČR: Míra nezaměstnanosti (listopad)
Německo: Obchodní bilance (říjen)
USA: Míra nezaměstnanosti (listopad), Změna zaměstnanosti v nezemědělských sektorech – NFP (listopad), Průměrná hodinová mzda (listopad), Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan (prosinec), Velkoobchodní zásoby (říjen)