ČR: Průmyslová produkce v únoru vzrostla o 1,7 % m/m a o 6,7 % r/r a stavební produkce o 6,1 % r/r. Obchodní bilance v národním pojetí byla v únoru přebytková ve výši 13,6 mld. korun, když vývozy vzrostly meziročně o 15,3 % a dovozy o 17,9 %.
Eurozóna: Index investorské důvěry Sentix v dubnu vzrostl na 14,1 bodu.
Německo: Průmyslová produkce v únoru vzrostla o 0,4 % m/m a o 4,8 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
CZK/EUR: Kdo včera na koruně očekával minimální pohyby, očekával správně. Strnulé obchodování v řádu několika haléřů lehce nad hladinou 27,40 CZK/EUR (v závěru odpoledne haléř pod 27,40) dominuje na tomto měnovém páru již přes týden a včerejšek nebyl výjimkou. Domácí statistiky (průmysl, zahraniční obchod) byly ignorovány. Podobně strnulý charakter obchodování lze očekávat i dnes. Nelze předpokládat, že se statistika nezaměstnanosti do kurzu koruny nějak projeví. Pokud by mělo dojít k výraznějšímu pohybu na základě domácích ekonomických dat, tak až zítra ve středu, kdy bude zveřejněn výsledek spotřebitelské inflace za březen.
CZK/USD & CZK/PLN: Koruna na měnovém páru s americkým dolarem v pondělí mírně posilovala a vrátila se zpět pod hladinu 20 CZK/USD. K ziskům české měně dopomohl vývoj na eurodolaru, kde americká měna ztrácela. Zisky v řádu zhruba 2 haléřů si koruna připsala i k polskému zlotému.
HUF/EUR & PLN/EUR: Obě dvě zbylé středoevropské měny včera k euru ztrácely. Maďarský forint přišel o část zisků z minulého týdne. Polský zlotý se během dne pohyboval na horní hranici pásma 4,155 – 4,175 PLN/EUR, které je na grafu patrné od konce března.
USD/EUR: Euru se při absenci důležitějších ekonomických dat podařilo k americké měně v odpoledních hodinách posílit těsně pod hladinu 1,375 USD/EUR. Ekonomický kalendář z obou stran Atlantiku je dnes prázdný, proto dnes na tomto měnovém páru neočekávám výraznější pohyby.
Očekávaná data a události
ČR: Nezaměstnanost – podíl nezaměstnaných osob, Devizové rezervy (březen)
Maďarsko: Průmyslová produkce (únor)
USA: Optimismus malých a středných podniků NFIB (březen)