Klíčové události
- Německo: Průmyslová produkce se v červnu meziměsíčně zvýšila o 2,4 %, uvedlo spolkové ministerstvo hospodářství. Jedná se o nejsilnější růst průmyslové výroby Německa od července 2011, kdy výroba rostla o 3 % v meziměsíčním srovnání.
- USA: Objem hypotečních žádostí se zvýšil poprvé za posledních dvanáct týdnů, úrokové sazby však zamířily vzhůru. Podle průzkumu celonárodní bankovní asociace do 2. srpna stoupl kompozitní index o 0,2 % po poklesu o 3,7 % před týdnem.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruně se vůči euru včera dařilo, zisky si však připsala pouze drobné. Obchodování v průběhu dne probíhalo bez jakýchkoliv trendových pohybů. Výraznější posílení koruny přišlo až v závěrečné hodině seance, kdy kurz uzavřel na úrovni 25,93 CZK/EUR. V průběhu dne nebyla zveřejněna žádná nová data z tuzemské ekonomiky. Směrodatný by pro trh mohl být výsledek inflace, který bude zveřejněn v pátek. V případě, že budou zveřejněny výrazně nižší, než očekávané hladiny, centrální bankéři by mohli opět akcentovat možné devizové intervence, které by oslabily kurz koruny. Výhled na srpen však zůstává neměnný, tj. obchodování koruny k euru v blízkosti hladiny 26 Kč/EUR.
- Na páru s dolarem se koruna během dne pohybovala převážně v pásmu 19,45 – 19,55 CZK/USD. Z rána koruna ztrácela, dopoledne kurz obrátil trend a zamířila k hranici 19,46 CZK/USD, do konce seance si tak připsala drobné zisky.
- Obchodování ve středoevropském regionu se včera obešlo bez výraznějších výkyvů, forint v průběhu dne mírně ztrácel a ukončil na hladině 300 HUF/EUR. Zlotý se kolem 17. hodiny pohyboval na úrovni 4,212 PLN/EUR.
- Na hlavním měnovém páru se odehrály výkyvy na obě strany. V dopoledních hodinách společná evropská měna ztrácela, začátkem dopoledne však eurodolar obrátil trend a kurz zamířil opět nad hranici 1,33 USD/EUR. V pozdních odpoledních hodinách se dolar vůči euru kotoval na hladině 1,332 USD/EUR. Na pozitivní vývoj euru mohla mít vliv i nová data z Německa, kde výsledek průmyslové výroby výrazně předčil většinová očekávání.
Dnešní očekávaná data a události
- ČR: Míra nezaměstnanosti (červenec)
- Německo: Obchodní bilance (červen)
- Maďarsko: Obchodní bilance (červen)
- USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden)