ČR: V zahraničním obchodu v listopadu vývoz vzrostl o 2,3 % r/r a dovoz o 1,2 % r/r s přebytkovou obchodní bilancí ve výši 11,7 mld. korun. Průmyslová produkce v listopadu vzrostla o 3,7 % m/m a o 8,5 % r/r, stavební produkce se zvýšila o 0,5 % m/m a o 1,9 % r/r. Devizové rezervy České národní banky v prosinci mírně vzrostly na 123,39 mld. eur.
Eurozóna:Maloobchodní tržby v listopadu vzrostly o 1,5 % m/m a o 2,8 % r/r. Index ekonomické důvěry v prosinci vzrostl na hodnotu 116,0 bodu z listopadových 114,6 bodu.
Německo:Podnikové zakázky v listopadu poklesly o 0,4 % m/m, ale vzrostly o 8,7 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru probíhalo v úvodu tohoto týdne převážně několik haléřů nad hladinou 25,50 CZK/EUR a nic na tom nezměnila ani velmi solidní data z české ekonomiky, která zkraje dopoledne zveřejnil Český statistický úřad. V listopadu se dařilo průmyslu a vyšším než očekáváným přebytkem skončila obchodní bilance. Je zřejmé, že domácí ekonomika i ve 4. čtvrtletí loňského roku velmi slušně rostla. Domácích makroekonomických statistik se dočkáme i v dalších dnech tohoto týdne. Již dnes to bude prosincová nezaměstnanost, respektive podíl nezaměstnaných osob, která s ohledem na negativní sezonní faktory mírně vzroste.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v úvodu týdne naopak oslabovala a odpoledne zamířila nad hladinu 21,30 CZK/USD, což jsou zatím její nejslabší hodnoty v novém roce. Opačným směrem se pohybovala koruna k polskému zlotému, vůči kterému posílila na pozdně odpoledních 6,12 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny na začátku nového týdne vůči euru oslabovaly. To se týkalo jak maďarského forintu, který zamířil nad hladinu 309 HUF/EUR, tak i polského zlotého, který se podíval nad úroveň 4,17 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru úvod týdne nezačal dobře pro euro, které vůči dolaru oslabilo pod hladinu 1,20 USD/EUR, pod kterou se až na výjimky pohybovalo celé pondělí. V pondělí nebyla pro vývoj kurzu eurodolaru zveřejněna žádná významnější makroekonomická data.
Očekávaná data a události
ČR: Podíl nezaměstnaných osob (prosinec)
Eurozóna: Míra nezaměstnanosti (listopad)
Německo: Průmyslová produkce a obchodní bilance (listopad)
USA: Index optimismu NFIB mezi malými podniky (prosinec)