Akcenta top

Ranní zprávy 9.10.2017

Ranní zprávy 9.10.2017
CZ2017-10-09 

Klíčové události

  • ČR: Maloobchodní tržby v srpnu +4,8 % r/r. Obchodní bilance v srpnu v přebytku 5,9 mld. CZK. V zápise ze zářiového zasedání bankovní rady ČNB bylo uvedeno, že členové rady preferují postupné zvyšování sazeb v malých krocích, a že korunu stále považují za překoupenou a zasahující měnovou politiku. Zápis také ukázal, že ze sedmičlenné bankovní rady hlasovali pro zvýšení sazeb M. Hampl, V. Benda a M. Mora.
  • Německo: Průmyslové objednávky v srpnu +3,6 % m/m.
  • USA: Míra nezaměstnanosti v září na úrovni 4,2 %. Změna zaměstnanosti v nezemědělských sektorech (NFP) v září: -33 tisíc. Průměrná hodinová mzda v září +0,5 % m/m. Velkoobchodní zásoby v srpnu +0,9 % m/m. 

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Domácí měna vůči euru nabrala ztráty v rozsahu zhruba 7 haléřů a v závěru obchodní seance se kotovala na 25,89 CZK/EUR. Zápis z posledního zasedání ČNB dal za pravdu, že od zvýšení úrokových sazeb chybí jen krůček. Bankovní rada sice na zářijovém zasedání nezvýšila sazby, ale dle našeho názoru dala jasně najevo, že zvýšení sazeb v listopadu je v podstatě hotovou věcí. Od ČNB lze navíc s ohledem na silný růst české ekonomiky, akcelerující mzdy a více jak dvouprocentní inflaci očekávat další zvyšování sazeb i v roce 2018.
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru v závěru týdne přešlapovala v relativně úzkém několika haléřovém pásmu a kolem 17. hodiny se pohybovala na 22,08 CZK/USD. Na páru se zlotým se koruna v průběhu pátku podívala pod hranici 6,00 CZK/PLN, aby se posléze vrátila a ukončila na 6,01 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Forint si sice v dopoledních hodinách lehce polepšil, odpoledne ale odevzdal veškeré zisky zpět a do pozdního odpoledne oslabil k hladině 312,5 HUF/EUR. Ztrátám se nevyhnul ani polský zlotý, který se do závěru odpoledne přesunul k 4,311 PLN /EUR. 
  • EURUSD: Americký dolar si na páru s eurem na rozdíl od vývoje na jiných hlavních měnových párech mírně pohoršil a evropskou seanci završil na 1,173 USD/EUR. Statistiky z pracovního trhu za září dopadly celkově sice pozitivně, přesto ale byly hodně specifické, a to vzhledem k přírodním katastrofám na jihu a jihovýchodě USA. Proto i na pokles nezaměstnanosti na 4,2 % a úbytek pracovních míst o 33 tis. je nutno nahlížet touto optikou.

Očekávaná data a události

  • ČR: Míra nezaměstnanosti (září), Průmyslová produkce (srpen), Index spotřebitelských cen (září)
  • Německo: Průmyslová produkce (srpen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností