Akcenta top

Ranní zprávy 9.11.2015

Ranní zprávy 9.11.2015
CZ2015-11-09

Klíčové události

 • ČR: Průmyslová produkce v září +2,4 % r/r. Obchodní bilance v září v přebytku 19 mld. CZK. 
 • Německo: Průmyslová produkce v září -1,1 % m/m a +0,2 % r/r. 
 • Maďarsko: Průmyslová produkce v září +2,9 % m/m a +7,8 % r/r. 
 • USA: Změna počtu pracovnách míst v říjnu: 271 tisíc. Míra nezaměstnanosti v říjnu na úrovni 5 %.

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: Koruně se vůči euru v pátek dařilo a posílila. Na konci obchodní seance se již pohybovala v těsné blízkosti intervenční hranice 27 CZK/EUR. Je velmi pravděpodobné, že pokud koruna ze současných hodnot neoslabí přirozeným tržním způsobem, ČNB bude zřejmě nucena zasáhnout. Aby dodržela kurzový závazek, využila by intervence alespoň v malém rozsahu a kurz posunula minimálně o několik haléřů výše. Co se týče ekonomických dat, tak v pátek se čísla do vývoje kurzu nepromítla. Dnes budou rovněž zveřejněny důležité statistiky, přičemž pozornost bude věnována zejména říjnové inflaci. 
 • USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru reagovala na dění na hlavních trzích, kde dolar prudce posílil po příznivých číslech z amerického trhu práce. Domácí měna tudíž nabrala velké ztráty a během pozdního odpoledne oslabila až k úrovni 25,23 CZK/USD a dostala se na nejslabší hodnoty od konce května. Na páru se zlotým koruna nejdříve posílila, odpoledne ale své zisky odevzdala a uzavřela na 6,364 CZK/PLN. 
 • EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny v závěru týdne ztrácely. Forint se kolem 17. hodiny pohyboval v blízkosti hranice 315 HUF/EUR. Zlotý oslabil jen mírně a ukončil u hladiny 4,258 PLN/EUR. 
 • EURUSD: Obchodování na hlavním měnovém páru se až do odpoledních hodin neslo v klidném duchu. Odpoledne byla zveřejněna data z amerického trhu práce, která pro Ameriku přinesla dobré zprávy. Nových pracovních míst přibylo mnohem více, než se odhadovalo a míra nezaměstnanosti klesla na hranici 5 %. Dolar zareagoval prudkým posílením a dostal se až k hranici 1,07 USD/EUR. Proč byla reakce dolaru tak výrazná? Data z trhu práce jsou pro americkou centrální banku (Fed) jedním z nejdůležitějších faktorů, na základě kterých rozhoduje, kdy zvýší úrokové sazby. Jelikož říjnová čísla dopadla velmi dobře a vykazují zlepšující se trend, podpořilo to spekulace, že Fed přistoupí k utažení měnových kohoutků již letos v prosinci. Pravděpodobnější variantou však zůstává, že Fed se k tomuto kroku odhodlá až v prvním pololetí roku 2016.

Očekávaná data a události

 • ČR: Index spotřebitelských cen (říjen), Míra nezaměstnanosti (říjen)
 • Německo: Obchodní bilance (září)
 • Maďarsko: Obchodní bilance (září)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností