Akcenta top

Ranní zprávy 9.11.2017

Ranní zprávy 9.11.2017
CZ2017-11-09 

Klíčové události

 • ČR: Míra nezaměstnanosti v říjnu na úrovni 3,6 %.
 • Polsko: Centrální banka NBP v listopadu ponechala úrokové sazby beze změny. 
 • USA: Počet žádostí o hypotéku podle MBA v uplynulém týdnu beze změny.

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: Domácí měna si včera vůči euru připsala ztráty v rozsahu zhruba 5 haléřů a na konci obchodní seance se kotovala u hladiny 25,59 CZK/EUR. Výsledek říjnové nezaměstnanosti se evidentně do vývoje koruny nepromítl, protože kdyby se promítl, bylo by tak jednoznačně v její prospěch. Podíl nezaměstnaných osob v říjnu totiž dále poklesl na 3,6 % ze zářijových 3,8 %. Ke snížení nezaměstnanosti přispěla jak pozitivní sezónnost, tak pokračující růst české ekonomiky, který vytváří další nová pracovní místa. Těch bylo v říjnu téměř 210 tis. oproti zářijovým 206,1 tis. Pomyslné nůžky mezi volnými pracovními místy a uchazeči se tak dále uzavírají. Na jedno volné pracovní místo v říjnu připadalo již jen 1,29 uchazeče! Pokud by nová pracovní místa v nadcházejících měsících vznikala stejně rychle jako v letošním roce, tak bychom se na jaře 2018 dočkali velmi zajímavé situace, kdy by byl počet nabízených míst vyšší než počet nezaměstnaných. Nikdy v historii samostatné ČR nebyla poptávka po zaměstnancích ze strany firem tak velká, jako je tomu v letošním roce. Ekonomická teorie má na tuto nerovnováhu na pracovním trhu poměrně jasnou odpověď – růst mezd. Druhou polovinu letošního roku tak nebude charakterizovat jen velmi nízká nezaměstnanost a rekordně vysoký počet nabízených míst, ale i velmi rychle rostoucí mzdy.
 • USDCZK & PLNCZK: Koruna ztrácela i na páru s americkým dolarem a se zlotým, kde se během pozdního odpoledne pohybovala na 22,10 CZK/USD, resp. na 6,04 CZK/PLN. 
 • EURF & EURPLN: Polská centrální banka NBP podle očekávání s úrokovými sazbami nehnula a zlotý v průběhu dne posiloval k 4,23 PLN/EUR. Odpoledne část těchto zisků korigoval a ukončil na 4,24 PLN/EUR. Forint naopak slábl a kolem 17. hodiny se kotoval v blízkosti hranice 312 HUF/EUR. 
 • EURUSD: Na eurodolaru se odehrály pohyby na obě strany. V závěru evropské seance měl americký dolar lehce na vrch nad eurem a obchodovalo se u úrovně 1,158 USD/EUR. Přes den nebyla zveřejněna důležitější data ani z eurozóny, ani ze Spojených států. Dnes by s kurzem mohly zahýbat projevy zástupců ECB.

Očekávaná data a události

 • ČR: Index spotřebitelských cen (říjen)
 • Německo: Obchodní bilance (září)
 • Eurozóna: Projevy členů ECB 
 • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Velkoobchodní zásoby (září)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností