Akcenta top

Ranní zprávy 9.11.2018

Ranní zprávy 9.11.2018
CZ2018-11-09 

Klíčové události

  • ČR: Míra nezaměstnanosti v říjnu na úrovni 2,8 %. Obchodní bilance v září v přebytku 17,6 mld. EUR. Evropská komise (EK) uvedla, že česká ekonomika letos poroste o 3 % a zpomalí tak svůj růst ze 4,3 % v loňském roce. 
  • Eurozóna: Guvernér ECB Mario Draghi uvedl, že očekává konec kvantitativního uvolňování ke konci tohoto roku. Finanční stabilita v eurozóně podle něj zůstává pozitivní, v posledních měsících je ale evropské prostředí o něco náročnější. Draghi dále uvedl, že přestože některá makrodata z eurozóny byla horší, než se čekalo, nejnovější informace obecně naznačují, že robustní expanze v eurozóně bude pokračovat. Dodal také, že je nezbytné se připravit na jakýkoliv výsledek jednání o odchodu Velké Británie z EU.
  • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 214 tisíc. Americká centrální banka (Fed) podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny na 2,00 – 2,25 %.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Obchodování na koruně pokračovalo nadále bez výraznějších pohybů. V průběhu dne se kurz kotoval převážně v rozmezí 25,85 – 25,91 CZK/EUR a v pozdních odpoledních hodinách se koruna pohybovala na 25,88 CZK/EUR. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna na měnovém páru s americkým dolarem čelila mírným výkyvům na obě strany a na konci obchodní seance se kotovala na 22,67 CZK/USD. Na páru se zlotým v ranních hodinách zamířila k 6,02 CZK/PLN, ještě dopoledne ale na trhu došlo ke korekci a později odpoledne pak domácí měna nabrala ztráty k 6,05 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Maďarský forint vůči euru nejdříve slábl k 321,8 HUF/EUR, později obrátil směr a uzavřel se ziskem na 320,9 HUF/EUR. Zlotý vůči euru také zprvu ztrácel a posunul se k 4,297 PLN/EUR. Později se naopak přesunul do černých čísel a ukončil v blízkosti 4,28 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru jsme během evropské obchodní seance nebyli svědky výraznějších pohybů, což bylo způsobeno mimo jiné i vyčkáváním investorů na večerní zasedání Fedu. Kolem 17. hodiny se eurodolar pohyboval na 1,143 USD/EUR a vyjádření guvernéra ECB M. Draghiho se do vývoje na trhu nijak výrazně nepromítla. Zasedání Fedu nepřineslo žádné větší překvapení. Fed potvrdil dosavadní plány pro zvyšování sazeb, tedy ještě jedno zvýšení sazeb letos v prosinci (již čtvrté v tomto roce) a troje zvýšení sazeb během příštího roku.

Očekávaná data a události

  • ČR: Index spotřebitelských cen (říjen), Zápis ze zasedání ČNB
  • USA: Index cen výrobců (říjen), Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan (listopad)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností