ČR: Běžný účet platební bilance skončil ve 3. čtvrtletí letošního roku schodkem ve výši 29,1 mld. korun. Státní rozpočet na rok 2014 prošel mezi poslanci prvním čtením a byly zafixovány příjmy ve výši 1,099 bil. korun, výdaje ve výši 1,211 bil. korun a schodek ve výši 112 mld. korun.
Německo: Podnikové objednávky v říjnu poklesly o 2,2 % m/m a vzrostly o 1,9 % r/r.
USA: V listopadu bylo vytvořeno 203 tis. nových pracovních míst a míra nezaměstnanosti poklesla na 7,0 % z říjnových 7,3 %. Index spotřebitelské důvěry publikovaný Michiganskou univerzitou se v prosinci zvýšil na 82,5 bodu z listopadových 75,1 bodu. Guvernér pobočky Fedu v Philadelphii Ch. Plosser kritizoval nejistotu ohledně programu QE III.
Vývoj na devizovém trhu
Koruna se v pátek pohybovala v rozmezí 27,40- 27,50 CZK/EUR. Souhrnně za uplynulý týden dále oslabovala, ačkoliv data z domácí ekonomika byla spíše pozitivní (revize HDP směrem vzhůru, růst indexu nákupních manažerů v průmyslu). Koruna je ke slabším hodnotám vedena technickými faktory, respektive část trhu spekuluje, že ČNB bude bránit hladinu 27 CZK/EUR, ale slabší hodnoty nechá bez odezvy. Otázkou je, jak by se ČNB zachovala, pokud by koruna v nadcházejících týdnech dále ztrácela. Vodítko může v tomto směru poskytnout poslední zasedání českých centrálních bankéřů v tomto roce, které se koná v předvánočním týdnu. V tomto týdnu bude hlavní pozornost upřena na dnešní statistiku indexu spotřebitelských cen za listopad. Zajímavé bude sledovat i data z průmyslu a zahraničního obchodu.
Vůči americkému dolaru se koruna v samotném závěru týdne, po poměrně divokém odpoledni, dostala na dohled úrovně 20 CZK/USD, když v podstatě jen kopírovala vývoj na hlavním měnovém páru EURUSD. K polskému zlotému si pro změnu připsala další ztráty a krátce se obchodovalo nad hladinou 6,57 CZK/PLN.
Ze středoevropských měn sice polský zlotý k euru v pátek ztrácel, ale v závěru dne dokázal výrazněji posílit a zavíral na silnějších hodnotách v blízkosti úrovně 4,18 PLN/EUR. Více se však dařilo maďarskému forintu, který posílil až k hranici 300 HUF/EUR.
Na hlavním měnovém páru byl vývoj ovlivněn očekávanou statistikou z pracovního trhu v USA. Navzdory lepším datům dolar nedokázal posílit a v závěru dne naopak ztrácel. Pozdě odpoledne se obchodovalo dokonce nad hladinou 1,37 USD/EUR. Jak si vysvětlit ztráty dolaru? Tržní většina pravděpodobně nepočítá s tím, že by americká centrální banka (Fed) ještě v tomto roce omezila program QE III a oproti tomu čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB) pro změnu neukázalo, že by ECB měla v nejbližší době měnovou politiku dále uvolnit.
Dnešní očekávaná data a události
ČR: Spotřebitelská inflace, Nazaměstnanost (listopad), Průmyslová výroba (říjen)
Eurozóna: Index investorské důvěry Sentix (prosinec)