ČR: Podíl nezaměstnaných osob v listopadu stagnoval na 7,1 %. Průmyslová výroba v říjnu poklesla o 0,5 % m/m a vzrostla o 3,2 % r/r. Objem vývozu v říjnu vzrostl o 9,9 % r/r, objem dovozu o 9,6 % r/r a saldo obchodní bilance bylo přebytkové ve výši 10,2 mld. korun. Podle viceguvernéra České národní banky (ČNB) M. Hampla česká ekonomika potvrzuje obrat v hospodářském cyklu, přičemž její oživení je nízkoinflační.
Eurozóna: Důvěra investorů Sentix v prosinci vzrostla na -2,5 bodu z listopadových -11,9 bodu.
Německo: Průmyslová výroba v říjnu vzrostla o 0,2 % m/m a o 0,8 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
CZK/EUR: Obchodování koruny k euru probíhalo na začátku týdne především v blízkosti hladiny 27,60 CZK/EUR. V dopoledních hodinách koruna mírně ztrácela, během odpoledne pro změnu dopolední ztráty smazala. Ranní statistiky z domácí ekonomiky do kurzu koruny téměř nepromluvily. Český statistický úřad (ČSÚ) sice zveřejnil o něco slabší výsledek průmyslové výroby, než byla nastavena tržní očekávání, avšak slušné přírůstky nových zakázek signalizují, že se průmyslu bude dařit i v nadcházejících měsících, i když meziroční přírůstky budou slabší, než v první polovině letošního roku. Dnes ČSÚ zveřejní listopadová data o spotřebitelských cenách. Klíčovými hladinami zůstávají 27,50 a 27,70 CZK/EUR.
CZK/USD & CZK/PLN: Na nová minima a nad hladinu 22,50 CZK/USD zamířila v pondělí dopoledne vůči americkému dolaru koruna, která reagovala na vývoj na hlavním měnovém páru EURUSD. Nad úrovní 22,50 CZK/USD se však dolar dlouho neohřál a v závěru odpoledne se již kurz nacházel o cca 10 haléřů níže, na dohled úrovně 22,40 CZK/USD. Vůči polskému zlotému probíhalo obchodování na mezibankovním trhu především v hranicích 6,63 – 6,64 PLN/EUR.
HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn polský zlotý k euru během dne pohyboval převážně v blízkosti hladiny 4,16 PLN/EUR, případně nad touto hladinou. Obchodování forintu k euru probíhalo v pondělí z obou stran úrovně 306 HUF/EUR.
USD/EUR: Společná evropská měna se již v samém závěru minulého týdne vrátila vůči dolaru pod hladinu 1,23 USD/EUR a pod touto hladinou se obchodovalo i po větší část pondělí. Během dopoledních hodin dokonce euro oslabilo až pod hladinu 1,225 USD/EUR. V odpoledních hodinách euro dopolední ztráty smazalo. Euro se tak i nadále nachází pod setrvalým prodejním tlakem, který podporuje i skutečnost, že Evropská centrální banka (ECB) může na začátku příštího roku oznámit zahájení kvantitativního uvolňování.