ČR:Míra nezaměstnanosti dle Úřadu práce v únoru na úrovni 3,7 %.
Německo:Průmyslové objednávky v lednu -3,9 % m/m.
USA:Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu 231 tisíc.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se včera vůči euru pohybovala víceméně do strany lehce nad hranicí 25,40 CZK/EUR. V závěru odpoledne se kotovala na 25,42 CZK/EUR. Míra nezaměstnanosti měřená Úřadem práce v únoru opět poklesla a můžeme očekávat, že letos ještě dále poklesne, avšak tempo snižování nezaměstnanosti již bude oproti předchozím letům přeci jen pozvolnější. Podíl nezaměstnaných osob v souhrnu za celý letošní rok tak může poklesnout až na 3,3 procenta oproti 4,2 procentům v roce 2017.
USDCZK & PLNCZK: Na páru s americkým dolarem koruna nejdříve posílila k 20,43 CZK/USD, později odpoledne pak ale zisky odevzdala zpět a ukončila se ztrátou na 20,63 CZK/USD. Vývoj koruny k zlotému nebyl nijak zajímavý, obchodování probíhalo převážně kolem 6,045 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Forint si včera připsal zisky a do závěru odpoledne posílil k 311,8 HUF/EUR. Obdobně se dařilo i zlotému, který se v pozdních odpoledních hodinách pohyboval na 4,206 PLN/EUR.
EURUSD: Euro včera vůči americkému dolaru oslabilo a na konci evropské seance se pohybovalo na 1,233 USD/EUR. Zasedání ECB nepřineslo žádnou změnu v měnové politice banky. Určitým překvapením však bylo, že ECB vypustila ze své rétoriky možnost navýšení objemu nakupovaných aktiv prostřednictvím programu kvantitativní uvolňování, pokud by to ekonomické podmínky vyžadovaly. Prezident ECB Mario Draghi k tomuto ústupku uvedl, že v rámci měnového výboru šlo o jednomyslné rozhodnutí. ECB jinak znovu potvrdila, že nákupy aktiv v současném měsíčním objemu 30 miliard EUR by měly probíhat do konce září 2018 nebo podle potřeby i delší dobu. Pro trhy je v současné době, a i pro příští měsíce klíčové, jak bude ECB postupně upravovat svoji rétoriku směrem k utahování měnové politiky. Ekonomice eurozóny se totiž daří velmi slušně a v posledním kvartále 2017 rostla meziročně o 2,7 %, což ECB jistě těší. Inflace se na druhé straně drží za očekáváními ECB, kdy v únoru dosahovala pouze 1,2 % (inflační cíl ECB je 2 %). Podle našich očekávání ECB ukončí nákupy aktiv do konce letošního roku a první zvýšení úrokových sazeb je možné očekávat zhruba od druhého čtvrtletí 2019.
Očekávaná data a události
ČR: Index spotřebitelských cen (leden), Obchodní bilance (leden)
Německo: Obchodní bilance (únor), Průmyslová produkce (leden)
USA: Míra nezaměstnanosti (únor), Změna zaměstnanosti v nezemědělských sektorech (NFP), Průměrná hodinová mzda (únor), Velkoobchodní zásoby (leden)