ČR:Maloobchodní tržby v březnu vzrostly o 0,1 % m/m a 3,7 % r/r. Průmyslová produkce v březnu vzrostla o 1,4 % m/m a poklesla o 1,1 % r/r. Stavební produkce v březnu poklesla shodně o 0,7 % m/m i r/r.
Eurozóna:Index nákupních manažerů PMI v maloobchodu v dubnu poklesl na 48,6 z březnových 50,1 bodu. Důvěra investorů Sentix v květnu poklesla na 19,2 z dubnových 19,6 bodu.
Německo:Průmyslové zakázky v březnu vzrostly o 3,1 % r/r. Průmyslová produkce v březnu vzrostla o 3,2 % r/r. Přebytek obchodní bilance v březnu činil 25,2 mld. eur.
USA:Index optimismu NFIB mezi malými podniky v dubnu vzrostl na 104,8 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se během pondělí, a především během úterního státního svátku, vrátilo nad hladinu 25,50 CZK/EUR. V pondělí zveřejněné březnové statistiky z maloobchodu, z průmyslu a ze stavebnictví se do kurzu koruny téměř nepromítly. A ani dnešní čísla z březnového zahraničního obchodu korunu pravděpodobně výrazněji neovlivní, když obchodování budou dominovat vnější faktory. V případě výprodeje na trzích ve středoevropském regionu nelze vyloučit další ztráty české měny.
USDCZK & PLNCZK: Koruna v prvních dvou dnech týdne oslabovala i vůči americkému dolaru a v úterý odpoledne se obchodovalo na letošních minimech, těsně pod hladinou 21,60 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se kurz nacházel těsně pod hranicí 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: I zbylé středoevropské měny v úvodu týdne vůči euru ztrácely. Maďarský forint v úterý odpoledne zamířil k hladině 315 HUF/EUR a polský zlotý otestoval letošní minimum na necelých 4,29 PLN/EUR.
EURUSD: Další ztráty si v úvodu tohoto týdne připsalo na hlavním měnovém páru euro vůči americkému dolaru, když se obchodování v úterý odpoledne přesunulo až na úroveň 1,184 USD/EUR. Za poslední tři týdny ztratilo euro již přes 4 % a aktuálně se nachází na nejslabších hodnotách od konce loňského prosince.
Očekávaná data a události
ČR: Zahraniční obchod (březen), Devizové rezervy (duben)