Akcenta top

Ranní zprávy 9.7.2018

Ranní zprávy 9.7.2018
CZ2018-07-09 

Klíčové události

  • Německo: Průmyslová produkce v květnu +2,6 % m/m.
  • USA: Obchodní bilance v květnu v deficitu 43,1 mld. USD. Míra nezaměstnanosti v červnu na úrovni 4 %. Změna zaměstnanosti v nezemědělských sektorech (NFP) v červnu: 213 tisíc. Průměrná hodinová mzda v červnu +0,2 % m/m. 

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Vzhledem ke státnímu svátku byla v pátek likvidita na korunovém trhu relativně nízká a obchody se uskutečnily převážně v pásmu 25,90 – 25,97 CZK/EUR. Ekonomický kalendář dnes nabídne výsledky obchodní bilance, stavebnictví a průmyslu za květen. Přestože se jedná o klíčové statistiky, koruna na ně dlouhodobě nijak výrazně nereaguje, a i dnes očekáváme, že jejich vliv na dění na trhu bude nejspíše nulový. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna na páru s americkým dolarem od začátku července následuje posilující trend a v pátek tyto zisky dále rozšířila. V závěru odpoledne se kotovala na hladině 22,04 CZK/USD. Vůči zlotému se na začátku obchodní seance kotovala na 5,95 CZK/PLN a do jejího konce se kurz přesunul do blízkosti 5,94 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Forint vystřídal pohyby na obě strany a během pozdního odpoledne se pohyboval na mírně silnějších hodnotách kolem 322,9 HUF/EUR. V uplynulém týdnu si forint polepšil o téměř 2,5 %, když ještě na začátku týdne se pohyboval u hranice 330 HUF/EUR. Polský zlotý v první polovině dne slábl k 4,368 PLN/EUR, později se vrátil k 4,357 PLN/EUR. 
  • EURUSD: V pátek byla zveřejněna řada statistik z americké ekonomiky, které dopadla celkově smíšeně. Důležitá byla především čísla z trhu práce, kde míra nezaměstnanosti v červnu vzrostla z 3,8 % na 4 % a tvorba nových pracovních míst byla vyšší, než se čekalo. Nová čísla však v závěru týdne hrála až druhé housle, jelikož se pozornost trhů opět obrátila k sankční politice Spojených států. Dolar vůči euru v reakci na znovu se zvyšující rizikovou averzi investorů slábl a do konce evropské seance navýšil ztráty k hladině 1,176 USD/EUR. V pátek vešla v platnost cla vůči Číně ve výši 25 % na zboží dovozené v objemu 34 mld. dolarů, a v příštích dvou týdnech by se tento objem měl navýšit o dalších 16 mld. dolarů. Prezident USA Donald Trump navíc ve čtvrtek ve večerních hodinách našeho času vystoupil s upozorněním, že by mohl zvážit navýšení těchto cel o dalších 500 mld. dolarů, pokud bude Čína pokračovat v odvetných opatřeních. 

Očekávaná data a události

  • ČR: Obchodní bilance (květen), Průmyslová produkce (květen), Stavebnictví (květen)
  • Německo: Obchodní bilance (květen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností