Akcenta top

Ranní zprávy 9.8.2013

Ranní zprávy 9.8.2013

Klíčové události

  • Německo: Vývoz zboží se v červnu meziměsíčně zvýšil o 0,6 % na 91,3 miliard eur, dovoz poklesl o 0,8 % na 75,5 mld. eur a obchodní bilance tak vykázala přebytek 15,7 miliard eur, uvedl spolkový statistický úřad. V meziročním srovnání se vývoz zboží z Německa snížil o 2,1 %, poklesl také dovoz zboží o 1,2 %. 
  • USA: Objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů vzrostl v červnu o 13,8 miliard dolarů, uvedla statistika americké centrální banky. Meziročně se poptávka po spotřebitelských úvěrech v USA zvýšila o 5,8 %. Počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti do 3. srpna v USA vzrostl o 5 tisíc na 333 tisíc z 328 tisíc před týdnem, tedy z nejnižší hladiny od ledna 2008, uvedlo ministerstvo práce.

Vývoj na devizovém trhu

  • Obchodování koruny vůči euru probíhalo včera v pásmu 25,80 – 25, 90 CZK/EUR. V průběhu dne se domácí měně dařilo, stejně tak jako zbytku svého regionu. Do 17. hodiny posílila k hranici 25,82 CZK/EUR. Významným hybatelem trendu a vývoje kurzu může být výsledek inflace, který bude dnes zveřejněn. Další výrazné posílení koruny se jeví jako nepravděpodobné, jelikož by proti silnějším úrovním koruny intervenovali centrální bankéři. Výhled na srpen tak zůstává neměnný, tj. obchodování koruny k euru v blízkosti hladiny 26 Kč/EUR.
  • Na páru s dolarem koruna sbírala zisky, od úrovně 19,40 CZK/USD z rána posílila do pozdního odpoledne až k hranici 19,29 CZK/USD. Koruna je tak vůči dolaru na nejsilnějších hladinách od konce června.
  • Měnám středoevropského regionu se včera dařilo, a to významně. Forint v průběhu dne umazal ztráty, které nabral od začátku týdne a ukončil na hladině 297,7 HUF/EUR. Výrazné zisky si připsal i zlotý, který od ranních úrovní kolem hranice 4,21 PLN/EUR posílil k hladině 4,19 PLN/EUR. Kurz je tak na nejsilnější úrovni od konce května.
  • Na hlavním měnovém páru euro opět posilovalo a v pozdních odpoledních hodinách se kurz eurodolaru pohyboval těsně pod hranicí 1,34 USD/EUR. Kolem 17 hodiny uzavřel na úrovni 1,338 USD/EUR. Společná evropská měna je tak nejsilnější od poloviny června. Vývoji kurzu mohl včera dopomoci pozitivní výsledek obchodní bilance Německa. 

Dnešní očekávaná data a události

  • ČR: Index spotřebitelských cen (červenec), Zápis ze zasedání ČNB (srpen)
  • SR: Průmyslový produkce (červen), Stavební produkce (červen), Zahraniční obchod (červen)
  • USA: Velkoobchodní zásoby (červen)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností