Akcenta top

Ranní zprávy 9.8.2018

Ranní zprávy 9.8.2018
CZ2018-08-09 

Klíčové události

  • ČR: Míra nezaměstnanosti v červenci na úrovni 3,1 %. 
  • USA: Žádosti o hypotéku podle MBA v uplynulém týdnu -3 % t/t. 

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Volatilita koruny k euru byla včera opět velmi nízká. Obchodování se odehrávalo v úzkém několikahaléřovém pásmu, přičemž koruně se po 15. hodině podařilo posílit k 25,56 CZK/EUR a posléze se vrátila k 25,59 CZK/EUR. Včera byla zveřejněna červencová míra nezaměstnanosti (měřená Úřadem práce ČR). Podíl nezaměstnaných osob se v červenci zvýšil na 3,1 % z červnových 2,9 %. Zajímavé je, že absolventi a mladiství se na tomto nárůstu podíleli jen minimálně, když se jejich počet zvýšil ve srovnání s červnem jen o 1,1 tisíc. Daleko významnějším faktorem, který zapříčinil nárůst nezaměstnanosti byl podle nás příliv pedagogických pracovníků na úřady práce. Vycházíme z toho, že se počet uchazečů s vysokoškolským vzděláním na úřadech práce v červenci zvýšil o necelé tři tisíce na celkových 16 tisíc. A nezaměstnanost výsledně mohli zvýšit v červenci i zaměstnanci, kteří se rozhodli využít aktuálních podmínek na pracovním trhu, ukončit pracovní poměr, vybrat si přes léto ´dovolenou´ na úřadu práce a nastoupit do nového pracovního poměru až na podzim. Červencový nárůst nezaměstnanosti lze podle nás považovat za dočasný a již během srpna a září podíl nezaměstnaných osob pravděpodobně zamíří zpět pod tři procenta. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna na páru s americkým dolarem čelila prodejním tlakům a v průběhu dne dosáhla k hladině 22,11 CZK/USD. Do závěru odpoledne část těchto ztrát korigovala a ukončila na 22,04 CZK/USD. Vůči zlotému měla domácí měna naopak tendenci posilovat a krátce po poledni se podívala pod hranici 6,00 CZK/PLN. Do konce obchodní seance však většinu zisků odevzdala zpět a kolem 17. hodiny se kotovala na 6,01 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Zlotý v první polovině dne slábl, později se vrátil k hodnotám kolem 4,258 PLN/EUR. Opačný scénář se odehrál u forintu, který nejdříve zamířil těsně k hranici 319 HUF/EUR a následně se vracel k 319,5 HUF/EUR. 
  • EURUSD: Na eurodolaru jsme zprvu byli svědky posilování dolaru k 1,158 USD/EUR, posléze pak na trhu docházelo ke korekci a kurz se posouval zpět do blízkosti hranice 1,160 USD/EUR. Přes den nebyla zveřejněna žádná důležitější data ani z eurozóny, ani ze Spojených států. 

Očekávaná data a události

  • ČR: Index spotřebitelských cen (červenec)
  • USA: Index cen výrobců (červenec), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Velkoobchodní zásoby (červen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností